כעת גולשים באתר: 113
מספר הספרים באתר: 17,342
מספר הביקורות באתר: 38,913
לחנות
לייק לנוריתה
אי קאסט
השתתפות בפרויקט
נעיצת ספר באתר נוריתה
פרסום באתר נוריתה
  דורית הראל  

 

דורית הראל הקדישה את חייה, מאז  סיום לימודיה בבצלאל, לעיצוב מוזיאונים ותערוכות ברחבי הארץ והעולם.

פסגת יצירתה המוזיאלית הייתה עיצוב מוזיאון "יד ושם" החדש, שנחנך במרץ 2005, עליו עבדה כשמונה שנים  וזיכה אותה בפרס העיצוב לאותה שנה.

בשנת 1978 הקימה את "הראל מעצבים", במסגרתו נתנה ביטוי לתפיסתה העיצובית המינימליסטית שגרסה הצגת הרעיון בקווים נקיים וחדים.

הן בעבודתה והן בחייה בחרה הראל להישאר מאחורי הקלעים ולתת ליצירתה לדבר בעד עצמה.

"שימו לב לפרטים הקטנים, דרכם תוכלו לראות את התמונה הגדולה". זה היה המוטו שלה, שהנחה אותה בעבודותיה כמעצבת. בכל עבודותיה הייתה שותפה מלאה לעבודת האוצרות והתחקיר. היא ערכה תחקיר יסודי לפרטי פרטים, התחקתה אחר הסיפורים שעמדו מאחורי הפריטים, כל זאת מתוך אמונה שהתמונה הגדולה מושפעת מכל פרט קטן. בזכות סקרנותה ומקצועיותה הצליחה לתרגם את הסיפור ההיסטורי שבכל תערוכה לחוויה ויזואלית מרתקת ומאתגרת.

חלק ניכר מעבודתה הוקדש לארץ ישראל ולעברו ההיסטורי של העם היהודי: תולדות הציונות, הקהילות היהודיות שעלו לישראל, מלחמות ישראל, השואה והזיכרון.

 

בין הפרויקטים הרבים שיצבה:

-                                 מוזיאון סקירבול לארכיאולוגיה, בהיברו יוניון קולג' בירושלים.

-                                 בית אנה טיכו בירושלים.

-                                 מרכז דוידסון בגן הארכיאולוגי בעיר העתיקה בירושלים.

-                                 המוזיאון היהודי בקייפטאון שבדרום אפריקה.

-                                 תערוכת "מגילות ים המלח", שהוצגה במבואה לקפלה הסיסטנית שבוותיקן וב-19 מדינות ברחבי העולם.

-                                 תערוכת "יהודי גרוזיה ותרבותם", ותערוכת "מאה שנות ציונות – כחול לבן" שהוצגו בבית התפוצות.

-                                 עיצוב מערכות מידע והמחשה בגנים הלאומיים בבית שאן, עובדת, ציפורי, תל דן ומקומות רבים נוספים.

 

במוזיאון "אדם בגליל" שבבית יגאל אלון בגנוסר, עשתה דורית לילות כימים כדי למצוא את הפתרון הנכון מבחינה הנדסית ומוזיאלית להצגת סירת דייג בת 2000 שנה שנמצאה שקועה במימי הכנרת.

תערוכת "הגטו האחרון – גטו לודג'" במוזיאון "יד ושם" הישן, זיכתה אותה בתפקיד מעצבת המוזיאון ההיסטורי החדש של "יד ושם". בכניסה להיכל השמות במוזיאון זה קבעה דורית ציטוט משירו של המשורר היהודי בנימין פונדן שנרצח באושוויץ ב-1944: "זכרו כי הייתי חף מפשע / וכי כמוכם, בני תמותה של יום זה / גם לי, היו פנים של / זעם ושמחה ורחמים / פשוט מאד, פנים של בן אדם!"    "מילים מרגשות אלו", אמרה דורית, "משקפות את המוטיב המרכזי של המוזיאון החדש, שמטרתו העיקרית הדגשת ההיבט האנושי של השואה".

איגרת מידע נוריתה

קבלו את החדשות האחרונות מהאתר!

צור קשר

צור קשר

לכתיבת ביקורות ויצירת קשר עם נוריתה שלחו טופס או מייל:[email protected]

נוריתה – אתר על ספרים, ספרות ובעיקר ביקורות על ספרים. אוהבי הספרות והקריאה ימצאו המלצות על ספרים, מידע על ספרים חדשים, שפע של ספרים לנוער, ספרים לילדים, ספרי מתח, ספרי בישול, כתבי עת ועוד...
נורית וייסמן ת"ד 733 ערד 8910602 | [email protected] | עיצוב ובניית האתר בדרופל סטודיו VITI