כעת גולשים באתר: 230
מספר הספרים באתר: 17,486
מספר הביקורות באתר: 39,521
טוויטר
פרסום אתר ימין קטן תחתון
אי קאסט
פייסבוק
טוויטר
נעיצת ספר באתר נוריתה
פרסום באתר נוריתה
מידע ופרטים על הספר ביקורות על הספר תגובות הגולשים
הלב החירש
  שם הסופר
  שפת מקור
עברית
  ז'אנר
  מספר עמודים
191
  הוצאה לאור פרדס הוצאה לאור
  שנת הוצאה לאור של המקור
2018
  עורך אמנון ז'קונט
  תאריך הכנסה לאתר
03/10/2018
     
 
הלב החירש - נגה גולדרינג - אתר נוריתה
מס' גולשים שצפו בספר: 1590
 

טקסט ראשוני מסוגו, המגולל באמצעות שלושה מונולוגים של 'אימא', 'אבא' ובתם פאניה, את סיפורן של שלוש דמויות – שתיים מהן חירשות, הנאבקות להשמיע קול ולהישמע, תוך התמודדות עם מחסומים וחסמים הנעוצים בקשיי תקשורת, המעיבים על חיי המשפחה

הספר 'הלב החירש', מאת נגה גולדרינג, פרדס הוצאה לאור, הוא מסמך אנושי מרגש, המבוסס על עדות שמיעה, מפיה של פאניה - בת שומעת להורים חירשים. מחברת הספר פורשת בפני הקוראים, באמצעות שלושה קולות, שניים מהם של הורים חירשים, סיפור על זיכרון כאוב של אהבה מארץ רחוקה, מעברים, הגירה, קיבוץ גלויות מאתגר, פערי תרבות, אי ידיעת קרוא וכתוב, פערים בין העיירה הנידחת לעיר הגדולה. חיים המתנהלים בצלם של קשיי תקשורת, חסך רגשי וכמיהה לקשר שנותרים עקרים. ומעל כל אלה, כשאוזניה  פקוחות, מרחף סיפורה החרישי של פאניה - בת שומעת לשני הורים חירשים.

הספר 'הלב החירש', יוצא לאור לקראת יום החירש הבינלאומי שיצוין ב- 4.10, ומאפשר לראשונה הצצה לעולמן של משפחות מעורבות – הורים חירשים לילדים שומעים, זאת בעקבות ניסיונה האישי של מחברת הספר. גולדרינג, שהתחרשה באופן מפתיע באוזנה האחת, וכבדת שמיעה באוזנה האחרת ומרכיבה מכשיר שמיעה, מתמודדת יום יום עם האתגרים שמציבים החיים בדממה.

מפגש, אקראי לכאורה, בינה ובין פאניה הוביל אותה להחליט ולצלול אל תהומות של שקט רועם ולכתוב את ספרה. היא מצליחה להרים קול ולצעוק את צעקתה האישית מחד, ולהטיל אור על ההתמודדות של ילדים שומעים להורים חירשים מאידך.

נגה גולדרינג, מחברת הספר: "הספר נכתב בסיומו של מסע שלי אל תוך עצמי, לאחר שהתחרשתי ואחרי שלמדתי לחיות לצד הטינטון באוזן שלא מרפה. קולן של שלוש הדמויות הן למעשה מקהלת קולות – זוויות מבט של אישה-אימא חירשת, גבר-אבא חירש אף הוא ובתם השומעת - שמספרת את הנרטיב הפנימי שלי בעשור האחרון. הספר משמש מסמך המתעד, באופן מובלע בין השורות, את ההתמודדות שאני חווה יום יום והמהפך שחל בחיי – מאישה שומעת לאישה כבדת שמיעה".

גולדרינג מוסיפה: "אני רואה בספר 'קול קורא', יחיד מסוגו בישראל וככל שאני יודעת גם בעולם, של החירשים וכבדי השמיעה באשר הם בכלל, ובעיקר של משפחות מעורבות – המורכבות מבני משפחה שומעים וחירשים – שמתמודדות עם חיים על הרצף שבין שתיקה ומילים פשוטות של שפת סימנים מחד, לבין העושר הלשוני של הקרובים להם ביותר מאידך. אני חושבת פעמים רבות על הפער התרבותי במשפחות כאלו ועל המחירים שנגזרים מהשוני המובנה בין השומעים לאלו שאינו שומעים. אני סבורה שזהו פער תקשורתי שאינו ניתן לגישור - אפילו לא באמצעות אהבה. זוהי ללא ספק טרגדיה ולכן חשוב לי שכמה שיותר אנשים יפתחו את סגור ליבם ויקשיבו. ויבינו. שלא יתעלמו מהזעקה האילמת הזו".

אמנון ז'קונט, עורך הספר: "הלב החירש הוא סיפור אותנטי, עדין ומרתק, בעוד האב והאם משלימים, בדרך כזאת או אחרת, עם הגבולות שהמציאות מציבה בפניהם – פאניה מסתערת על החיים אחוזת חרדה אך גם חדורת נחישות. הוריה החירשים אינם מסוגלים לתמוך בה וגם לא להבין את דרכה ואת בחירותיה".  

"פעם, כשהייתי קטנה, היה נדמה לי שראיתי בשפתיים של אימא שלי, וגם הבנתי מתנועות הידיים הרגילות, לא של שפת הסימנים, שהיא מספרת לאחותי הגדולה והשומעת שהייתה להם עוד ילדה. היא נפטרה בגיל ממש צעיר מהתקף לב. קשה לי להאמין שהלב של ילדה קטנה, שלא עשתה עוד כלום רע לאף אחד, פתאום נעצר. אימא אמרה שרק בגלל זה הם ילדו גם אותי, כדי שיוכלו לקרוא לי על שמה. הבנתי שאותי לא ממש רצו, או תכננו, או עשו מאהבה. אותי עשו בכוונה במקום הבת שנפטרה רק כדי שיוכלו לתת לי את השם שהיה לה, לזכור אותה. השם בכלל לא חשוב לי. ממילא אין לי מושג מה הצליל שלו, ולא אכפת לי אם יש לו משמעות. אחרי שנולדתי ההורים שלי כבר לא רצו יותר ילדים, הספיק להם. בלי שהם בכלל ידעו, גם לי נהייתה צרה בלב. הוא נסגר". (מתוך המונולוג של האימא, הלב החירש, עמוד 13)

 

המלץ לחבר

הלב החירש
(Your name) המליץ על דף מ- nuritha.co.il
(Your name) חשב שיהיה לך מעניין לקרוא דף מ- nuritha.co.il
שלח ביקורת לעורכי האתר מידע על הספר תגובות על הספר
   
כלואה - נגה גולדרינג - אתר נוריתה
   

איגרת מידע נוריתה

קבלו את החדשות האחרונות מהאתר!

לייק לנוריתה

צור קשר

צור קשר

לכתיבת ביקורות ויצירת קשר עם נוריתה שלחו טופס או מייל:[email protected]

אתר מתג
נוריתה – אתר על ספרים, ספרות ובעיקר ביקורות על ספרים. אוהבי הספרות והקריאה ימצאו המלצות על ספרים, מידע על ספרים חדשים, שפע של ספרים לנוער, ספרים לילדים, ספרי מתח, ספרי בישול, כתבי עת ועוד...
נורית וייסמן ת"ד 733 ערד 8910602 | [email protected] | עיצוב ובניית האתר בדרופל סטודיו VITI