כעת גולשים באתר: 234
מספר הספרים באתר: 17,440
מספר הביקורות באתר: 39,256
הדסטרט
אי קאסט
השתתפות בפרויקט
נעיצת ספר באתר נוריתה
פרסום באתר נוריתה
מידע ופרטים על הספר ביקורות על הספר תגובות הגולשים
חסרי הנחת
  שם הספר בשפת המקור
De Urolige
  שם הסופר
  שם הסופר בשפת המקור
Linn Ullmann
  שפת מקור
נורווגית
  ז'אנר
  מתרגם דנה כספי
  מספר עמודים
343
  הוצאה לאור הכורסא הוצאה לאור
  שנת הוצאה לאור של המקור
2015
  שנת הוצאה לאור בארץ
2018
  תאריך הכנסה לאתר
01/02/2018
     
 
חסרי הנחת - לין אולמן - אתר נוריתה
מס' גולשים שצפו בספר: 1181
 

בקיץ 2006 מקיימת לין אולמן סדרת ראיונות עם אביה, הבמאי השוודי המפורסם אינגמר ברגמן, במטרה להפוך אותם לספר של שניהם. אך בגיל 89 הזִקנה כבר נתנה בו את אותותיה והזיכרון שלו הולך ונעלם. הוא שכח כל כך הרבה מההיסטוריה המשותפת שלהם, עד שלפעמים היא תוהה אם הוא שכח גם אותה.

 

בקיץ שלאחר סדרת הראיונות מת אביה, ואולמן מניחה בצד את הקלטות ומנסה להמשיך בחייה. אך כשהקלטות נמצאות, שנים לאחר מכן, היא מקשיבה להן ולפתע מוצפת בנחשול של הרהורים על חייהם של אביה ושל אמהּ – השחקנית ליב אולמן – ועל חייה שלה. היא מחליטה להעלות על הכתב את זיכרונותיה ומחשבותיה ולנסות לברר באמצעות הכתיבה סוגיות כמו התבגרות, זִקנה, אהבה וזיכרון.

 

חסרי הנחת הוא דיוקן של ילדה שרוצה להתבגר מהר ושל הורים שהיו מעדיפים להישאר ילדים. הוא עוסק באיש זקן שעומל בדייקנות על אחרית הדבר של חייו, ובאישה שמנסה להבין איך להמשיך בחייה. בכתיבה מבריקה ומלאת כנות, חוקרת אולמן את המערכת האקולוגית השבירה שבה אנחנו חיים מרגעינו הראשונים לאלה האחרונים, את האופן שבו הזיכרון מעצב את הדרמות של חיינו ואת השימוש שלנו בשפה כדי לתאר את העבר. 

 

זהו ספרה השישי של אולמן. היא למדה ספרות ועבדה כמבקרת ספרות ובשנים שבהן היא כתבה הקפידה לא לגעת בביוגרפיה שלה. על אף שחסרי הנחת עוסק בהוריה ובמשפחתה הוא קודם כל יצירה ספרותית וכך היא מצפה גם שיתייחסו אליו. . 

 

אולמן פותחת עבור הקורא מסע לארץ אחרת. ארץ שבה הדיוק הוא חוק והכללים ברורים. ארץ שבה אבא ואמא הם קודם על אנשים נפרדים. אולי זה המזג הנורדי ואולי זה אופיה של המשפחה הספציפית הזאת. היא כותבת ממואר שהוא סיפור התבגרות מרתק גם בגלל ההורים הייחודיים שלה, שיצרו והיו חלק ממשפחה מורכבת ומסועפת, בה אולמן גדלה. למרות החסרונות הבולטים לעין, נראה שאולמן לא באה חשבון עם החיים שלה ועם הדמויות המבוגרות שהשפיעו עליה. מבחינתה אלו הם חייה והיא מקבלת אותם כמו שהם. גם אם יש מתח או חוסר נחת היא כותבת עליהם באופן מרוחק ופיוטי.

"אילו היה טלסקופ שאפשר לכוונו אל העבר, הייתי אומרת: תראו, הנה אנחנו, כך זה קרה. ובכל פעם שלא היינו בטוחים אם אני זוכרת נכון, או אם את זוכרת נכון, או אם מה שקרה אכן קרה באמת, או אם היינו בכלל — היינו יכולים לכוון את הטלסקופ ולהביט." לין אולמן

לין אולמן היא סופרת עטורת שבחים, עיתונאית ופובליציסטית. ספריה תורגמו ל-33 שפות. ב-2017 הוענק לה פרס דובלוג מהאקדמיה השוודית על מכלול יצירתה.

"ספר שכתוב ביד אמן" – Politiken

"אולמן במיטבה... סיפור מרתק שכתוב ברגישות אינסופית" Dagbladet

 

המלץ לחבר

חסרי הנחת
(Your name) המליץ על דף מ- nuritha.co.il
(Your name) חשב שיהיה לך מעניין לקרוא דף מ- nuritha.co.il
שלח ביקורת לעורכי האתר מידע על הספר תגובות על הספר
   
חסד - לין אולמן - אתר נוריתה
   

איגרת מידע נוריתה

קבלו את החדשות האחרונות מהאתר!

לייק לנוריתה

צור קשר

צור קשר

לכתיבת ביקורות ויצירת קשר עם נוריתה שלחו טופס או מייל:[email protected]

נוריתה – אתר על ספרים, ספרות ובעיקר ביקורות על ספרים. אוהבי הספרות והקריאה ימצאו המלצות על ספרים, מידע על ספרים חדשים, שפע של ספרים לנוער, ספרים לילדים, ספרי מתח, ספרי בישול, כתבי עת ועוד...
נורית וייסמן ת"ד 733 ערד 8910602 | [email protected] | עיצוב ובניית האתר בדרופל סטודיו VITI