כעת גולשים באתר: 257
מספר הספרים באתר: 17,192
מספר הביקורות באתר: 38,218
לחנות
לייק לנוריתה
אי קאסט
השתתפות בפרויקט
נעיצת ספר באתר נוריתה
פרסום באתר נוריתה
מידע ופרטים על הספר ביקורות על הספר תגובות הגולשים
אישה לבדה
  שם הסופר
  שפת מקור
עברית
  ז'אנר
  מספר עמודים
302
  הוצאה לאור אחוזת בית ספרים
  שנת הוצאה לאור של המקור
2016
  תאריך הכנסה לאתר
02/03/2016
  תגיות ממואר
     
 
אישה לבדה - אילנה המרמן - אתר נוריתה
מס' גולשים שצפו בספר: 2093
 

אישה מאבדת את בעלה ואת אחותה, שמתו זה אחר זה, ומתקשה להאמין שתוכל למצוא שוב שמחת חיים. היא נוסעת עד לקצה העולם כדי למצוא שם – אולי – מקום שבו תוכל לרדת ממנו, מאותו עולם שריק עכשיו מאהוביה. עד לניו זילנד היא נוסעת, רוכבת שם על זוג אופניים. אנשים שנקרים בדרכה תוהים: איך היא נוסעת כך לבדה, בארץ לא נודעת?  "והיא המשיכה, לָבֶטח," כותבת המספרת של הספר הזה ממרחק השנים. "לא איש ולא חיה לא נגעו בה לרעה... לבדה, אלמנה, אלמונית, חופשית." 

גיבורת אישה לבדה היא בת-דמותה של אילנה המרמן, מתרגמת, עורכת ופעילה פוליטית. שם, בקצה העולם, היא מצאה את סוד החירות האישית שלה: היכולת לנוע ממקום למקום ללא התחשבות בגבולות פנימיים וחיצוניים. ויחד עם החירות – נמצאה לה גם שמחת חיים. והחלטה: לצאת למסעות בחבל הארץ הקרוי "הגדה המערבית", לפגוש שם נשים, גברים וילדים, להקשיב בלב פתוח לחלומותיהם, ולתעד את חייהם תחת הכיבוש הישראלי. היא החליפה את האופניים במכונית פורד-פיאסטה אדומה ויצאה למסעות המתרחשים קרוב לביתה, אבל רחוק מתודעת בני עמה היהודים.

אישה נוסעת לבדה ופוגשת כפריים שנפשה נקשרת בנפשם, ולו במהלך נסיעה קצרה. היא פוגשת הורים שמבקשים להגשים חלומותפשוטים של ילדים, כמו בילוי על חוף ים, ופלסטינים בני כל הגיליםשחיים בעוני. היא מצטרפת לביקורי בני משפחות בבתי כלא, נדחקת במחסומים עם אלה שמבקשים לעבור לשטח ישראל בניסיון למצואעבודה. היא פוגשת את כל האנשים האלה שאנחנו, ישראלים רבים כלכך, לא שומעים ולא רואים יותר. והיא כותבת עליהם ועל חייהם –כאן, בספר הזה.

אישה לבדה מתעד סיפורים וזיכרונות מחייה של אילנה המרמןבחמש-עשרה השנים האחרונות, וכן משנים שבהן ביקרה ברצועתעזה. כמה מהרשימות התפרסמו בעיתון "הארץ", אך רובן מסופרות כאן לראשונה. זהו תיעוד שבוחן בזעם ובכאב את עוולות הכיבושהישראלי, מבעד לעיניה של "אישה מצחיקה קצת [...] לא כל כךזריזה להשתלב בסביבה, בעיקר כשהיא משוטטת במחוזות זרים לה."

​​​​​***** 

 

"'מה יש לך לחפש שם?' שואלים אותה אנשים ישראלים כל השנים האלה. מה יש לך לחפש בחוּסאן ובבָּתיר ובנָחָלין ובבּית אֹמָר ובסָעיר ובאֻם אל ח'יר וברמאללה ובעזה? נערה היתה וגם זָקנה, עוד מעט תהיה ישישה, ואנשים ישראלים אינם חדלים לשאול אותה את השאלה הזאת, עשרות, מאות פעמים: מה יש לך לחפש "בשטחים", במקומות של ערבים?  

המון! היא עונה להם, לרוב בינה לבינה. יש לה המון מה לחפש"בשטחים", במקומות של ערבים. והיא גם מוצאת: מוצאת נופים וחיים, תרבות ומנהגים, מוצאת ולומדת שׂפה חדשה, שונה משְׂפתה ובכל זאת קרובה לה מאוד, מוצאת אנשים, משתהה במחיצתם ועִמם שעות ולפעמים גם ימים ולילות, נאספת אל חיקן של משפחות גדולות, שגדֵלות והולכות, היא שמשפחתה קָטנה והלכה מחמת אסונות, מתוודעת אל נשים וגברים וילדים בשִׂמחותיהם ובצערם, בחוסנם ובחולשותיהם, משתפת אותם בשִׂמחותיה ובצערה, בחוסנה ובחולשותיה." 

*****

אילנה המרמן נולדה בחיפה וחיה בירושלים. היא מתרגמת, עורכת וסופרת, ומעורבת מאוד בחיים הפוליטיים בישראל.

עם הסופרים שתרגמה מיצירותיהם נמנים גוסטב פלובר, אלבר קאמי, לואי-פרדינן סלין, פרנץ קפקא, ברטולד ברכטופרידריך ניטשה.

ספרים קודמים פרי עטה: ספר המסות "הנאציזם בראי הספרות הגרמנית החדש החדשה" (הקיבוץ המאוחד 1984);  הספרים התיעודיים "משוררים לא יכתבו שירים: סיפורים ותעודות" (עם עובד 1990, עם רולי רוזן) ו"מביירות לג'נין. מלחמת לבנון 1982/2002" (עם עובד 2002, עם עירית גל); ספרי התיעוד האישיים: "במזל סרטן, מסע לבלי שוב" (עם עובד 2001, עם יורגן ניראד) ו"במחוזות זרים, סחר בנשים בישראל" (עם עובד 2004).

 

המלץ לחבר

אישה לבדה
(Your name) המליץ על דף מ- nuritha.co.il
(Your name) חשב שיהיה לך מעניין לקרוא דף מ- nuritha.co.il
שלח ביקורת לעורכי האתר מידע על הספר תגובות על הספר
   
במזל סרטן - אילנה המרמן , יורגן ניראד - אתר נוריתה
   

איגרת מידע נוריתה

קבלו את החדשות האחרונות מהאתר!

צור קשר

צור קשר

לכתיבת ביקורות ויצירת קשר עם נוריתה שלחו טופס או מייל:[email protected]

נוריתה – אתר על ספרים, ספרות ובעיקר ביקורות על ספרים. אוהבי הספרות והקריאה ימצאו המלצות על ספרים, מידע על ספרים חדשים, שפע של ספרים לנוער, ספרים לילדים, ספרי מתח, ספרי בישול, כתבי עת ועוד...
נורית וייסמן ת"ד 733 ערד 8910602 | [email protected] | עיצוב ובניית האתר בדרופל סטודיו VITI