כעת גולשים באתר: 103
מספר הספרים באתר: 17,429
מספר הביקורות באתר: 39,218
הדסטרט
אי קאסט
השתתפות בפרויקט
נעיצת ספר באתר נוריתה
פרסום באתר נוריתה
מידע ופרטים על הספר ביקורות על הספר תגובות הגולשים
מרד ההיפופוטמים
  שם הסופר
  שפת מקור
עברית
  ז'אנר
  מספר עמודים
190
  שנת הוצאה לאור של המקור
2016
  תאריך הכנסה לאתר
10/02/2016
     
 
מרד ההיפופוטמים - דב בהט - אתר נוריתה
מס' גולשים שצפו בספר: 1723
 

דב בהט, בספרו החדש והמבריק "מרד ההיפופוטמים",ממפה בהומור אך בדייקנות את האיומים הנשקפים לתרבות המערב. המדענים בני הדור הוותיק עוקבים בחרדה אחר בני הנוער, שאמנם שולטים שליטה מופלאה בטכנולוגיה, אך אותה טכנולוגיה עצמה הופכת את חשיבתם לשטחית ועצלה. ובעוד האדם הטכנולוגי הולך ודועך, האינטליגנציה של החיות ממריאה, והן מנצלות את ההזדמנות כדי להתקומם נגד האדם השולט בהן וגוזל את שטחי המחיה שלהן. 

באופן קומי ומשעשע, מנהיגי המרד אינם, נניח, האריות או הנשרים, אלא דווקא ההיפופוטמים, אותן חיות שמנות ומגוחכות למראה המבלות את רוב זמנן במים. כיאה למדען(בהט הוא גיאולוג בעל שם עולמי), המחבר מפתיע פה את קוראיו בפיסת טריוויה מדויקת – ההיפופוטמים הם קרובי משפחתם של היונקים הימיים, הלווייתנים והדולפינים, הידועים באינטליגנציה הגבוהה שלהם. 

לא מקרי הדבר, שהמרד בבני האדם שמתאר בהט יוצא דווקא מן המים, מהאגמים ומהבריכות שבהם רובצים ההיפופוטמים. המים הם מקור החיים, אך גם מקור סכנה –בדמות שיטפונות והצפות, מהמבול המיתולוגי ועד הצונאמי העדכני. ההיפופוטמים הקמים על האנושות להשמידה הם אולי הצדעה אלגנטית לסופר הצ'כי קארל צ'אפק: ברומן האלגורי שלו "המלחמה בסלמנדרות", צ'אפק מתאר גזע של דוחיים אינטליגנטיים, המנצלים את חולשותיה של האנושות כדי לחתור תחתיה – לבסוף מילולית: הסלמנדרות חופרות, ממוטטות ומציפות את היבשות כדי להגדיל את שטחי המחיה שלהן.

הרומן של צ'אפק, שראה אור ב-1936, רמז והצביע על סכנות הנאציזם. גם בהט, ב"מרד ההיפופוטמים", מתבונן בדאגה בגרמניה של זמנו-זמננו, שלכאורה מכירה באחריותה לזוועות מלחמות העולם, אך בינתיים מתבססת כמנהיגה רבת-העוצמה של אירופה. אך באלגנטיות רבה, בהט ממשיך הלאה וממקד את תשומת לבם של הקוראים במקור סכנה אחר. מנהיג מרד החיות אמנם היה ההיפופוטם הראשי בגן החיות של ברלין, אבל לא עוד: ההיפופוטם הגרמני הוא עכשיו הסגן, ומפקד המרד הוא דווקא ההיפו הבכיר בגן החיות של טהרן! מרד החיות, המטיל את צלו על הציוויליזציה המערבית הדועכת, יוצא אפוא מאיראן, כלומר מן העולם האסלאמי.

כמו צ'אפק, בהט מנצל את החופש שמעניקה היצירה הסאטירית כדי לומר את האמת הכואבת בפרצוף: המערב העשיר והטכנולוגי הולך ונחלש, דווקא בפרמטר שהעניק לו את כוחו – יכולת המחשבה. 

בד בבד, בהט מנצל את הבמה כדי לצלוף בכל הכיוונים –בצעירים רדודים ושטחיים, אך גם במבוגרים הממוקדים באגו ובחשבון הבנק שלהם; בתרבות הצריכה והשופינג, אך גם בעיסוק מלא החשיבות העצמית בגורל העם היהודי והאנושות בכלל. המבט האירוני הזה מורגש במפגש בין גיבור הספר, המדען דני גזית, לבין שוש מפתח תקווה, שדני פוגש בעודה מודדת מגפיים בחנות בברלין. דעתו של דני אינה נוחה מחדוות השופינג של שוש, והוא מתאר באוזניה את הסכנות הנשקפות למדינת ישראל מגרמניה מצד אחד ומן הפלסטינים מן הצד האחר.

 

המלץ לחבר

מרד ההיפופוטמים
(Your name) המליץ על דף מ- nuritha.co.il
(Your name) חשב שיהיה לך מעניין לקרוא דף מ- nuritha.co.il
שלח ביקורת לעורכי האתר מידע על הספר תגובות על הספר
   
משחק הפלנטות - דב בהט - אתר נוריתה
אישה חשובה מאוד בעיר - דב בהט - אתר נוריתה
רומן עברי-גרמני - דב בהט - אתר נוריתה
יום השנה - דב בהט - אתר נוריתה
במשעול הקונספציות - דב בהט - אתר נוריתה
הצפור והים - דב בהט - אתר נוריתה
משפחת שטורך - דב בהט - אתר נוריתה
אלופי החיים - דב בהט - אתר נוריתה
יקיצת נשיקה - דב בהט - אתר נוריתה
קוורטט האחים - דב בהט  - האתר של נוריתה
נפרטיטי וסגולה מהנילוס לזמבזי - דב בהט - אתר נוריתה
   

איגרת מידע נוריתה

קבלו את החדשות האחרונות מהאתר!

לייק לנוריתה

צור קשר

צור קשר

לכתיבת ביקורות ויצירת קשר עם נוריתה שלחו טופס או מייל:[email protected]gmail.com

נוריתה – אתר על ספרים, ספרות ובעיקר ביקורות על ספרים. אוהבי הספרות והקריאה ימצאו המלצות על ספרים, מידע על ספרים חדשים, שפע של ספרים לנוער, ספרים לילדים, ספרי מתח, ספרי בישול, כתבי עת ועוד...
נורית וייסמן ת"ד 733 ערד 8910602 | [email protected] | עיצוב ובניית האתר בדרופל סטודיו VITI