כעת גולשים באתר: 112
מספר הספרים באתר: 17,344
מספר הביקורות באתר: 38,921
לחנות
לייק לנוריתה
אי קאסט
השתתפות בפרויקט
נעיצת ספר באתר נוריתה
פרסום באתר נוריתה
מידע ופרטים על הספר ביקורות על הספר תגובות הגולשים
אשד חיי
  שם הסופר
  שפת מקור
עברית
  ז'אנר
  מספר עמודים
130
  הוצאה לאור עצמית
  שנת הוצאה לאור של המקור
2016
  תאריך הכנסה לאתר
24/01/2016
     
 
אשד חיי - יוסי ריבלין - אתר נוריתה
מס' גולשים שצפו בספר: 2764
 

הספר "אשד חיי", הוא סיפור חייו של יצחק אשד, מחלוצי  המרפאים בעיסוק בארץ,

כותבי הספר גאלו לראשונה מאז מלחמת העולם השנייה מאלמוניות את האתר ממנו נשלחו אלפי יהודי העיר דברצן, עיר הולדתו של יצחק,  אל מותם ביוני 1944 והציבו בו שלט זיכרון

עו"ד יוסי אשד בסך הכל רצה להעניק לאביו האהוב יצחק, שי  לכבוד יום הולדתו השמונים,  ספר ביוגרפיה המספר על תולדות חייו של האב, ניצול שואת יהודי הונגריה. אולם האב הלך לעולמו זמן קצר לפני יום ההולדת. למרות האבל הכבד, הפרויקט הספרותי נמשך גם אחרי מות האב, והודות לו גילה הבן את כל הפרטים על אודות הצלתו של אביו בשואה. צירוף מקרים וטעות אחת שהובילה אותו כילד בן 9 למחנה הריכוז שטראסהוף שבפאתי וינה במקום למשרפות המוות באושוויץ.

את הספר כתב יוסי ריבלין ביחד עם הבן, יוסי אשד. כתיבת הספר ארכה כשנה שלמה, במהלכה כאמור התחקו הכותבים אחר המהלכים שהובילו בשנת 1944 להצלת האב בשואה  וכן ערכו מסע שיחזור בעקבות מסע הרואי שערך האב כנער בן 14 אחרי השואה לארץ ישראל.

מספר עו"ד יוסי אשד בנו הבכור של יצחק אשד: היה זה מהלך שהוביל סגנו של היטלר, היינריך הימלר להסטת משלוחים של משפחות יהודיות מהונגריה לוינה על מנת שיסייעו בפינוי הריסות העיר מהפצצות בעלות הברית. משלוחים אלה הוגדרו על ידי הנאצים כ"יהודים על הקרח" משום שהצלתם הייתה זמנית בלבד, ונעשו על אפו וחמתו של אדולף אייכמן ימ"ש, אשר ניסה להשתמש בהם כדי לרמות את "ועדת ההצלה" של יהדות הונגריה והעומד בראשה ישראל קסטנר. סדרה של אירועים אקראיים ובהם טעות של פקיד רכבת שבעטיה נשלחו משפחות יהודיות מן העיר דיור במקום לוינה לאושוויץ [שם הוצאו להורג] גרמה לכך שהרכבת הבאה מהעיר דברצן-הונגריה, שהיתה מיועדת במקורה לאושוויץ, נסעה לבסוף לעיר וינה ובכך העניקה סיכויי הצלה למי שהיו עליה. במשלוח זה היה יצחק אשד, אז ילד בן 9. כל המשלוחים רוכזו במחנה ריכוז בפאתי העיר וינה, בעיירה בשם שטראסהוף. שם עברו מיון וחיטוי ופוזרו בין אתרים רבים ברחבי העיר וינה וסביבתה לעבודות כפיה שונות. לימים התברר שבאחת הרכבות שהגיעו לשטראסהוף הייתה גם ילדה קטנה בשם רחל, לימים רעייתו של יצחק ז"ל ואמי שתיבדל לחיים".  

מוסיף הבן יוסי: "במהלך הכתיבה נסענו לשחזר את המסע ההרואי של אבא כנער בן 14 מהעיר דברצן-הונגריה עד לנהלל, על הדרך גאלנו מאלמוניות מטרידה את המקום ממנו נשלחו אלפי יהודי דברצן והסביבה אל המחנות, הרוב למותם באושוויץ, וקבענו בו שלט הנצחה ראשון. 

 

המלץ לחבר

אשד חיי
(Your name) המליץ על דף מ- nuritha.co.il
(Your name) חשב שיהיה לך מעניין לקרוא דף מ- nuritha.co.il
שלח ביקורת לעורכי האתר מידע על הספר תגובות על הספר
   
דרך בורמה שלי - יוסי ריבלין - אתר נוריתה
לשיר, סיפור אהבה - יוסי ריבלין - אתר נוריתה
 42.2  - יוסי ריבלין - אתר נוריתה
   

איגרת מידע נוריתה

קבלו את החדשות האחרונות מהאתר!

צור קשר

צור קשר

לכתיבת ביקורות ויצירת קשר עם נוריתה שלחו טופס או מייל:[email protected]

נוריתה – אתר על ספרים, ספרות ובעיקר ביקורות על ספרים. אוהבי הספרות והקריאה ימצאו המלצות על ספרים, מידע על ספרים חדשים, שפע של ספרים לנוער, ספרים לילדים, ספרי מתח, ספרי בישול, כתבי עת ועוד...
נורית וייסמן ת"ד 733 ערד 8910602 | [email protected] | עיצוב ובניית האתר בדרופל סטודיו VITI