כעת גולשים באתר: 189
מספר הספרים באתר: 17,491
מספר הביקורות באתר: 39,611
טוויטר
פרסום אתר ימין קטן תחתון
אי קאסט
פייסבוק
טוויטר
נעיצת ספר באתר נוריתה
פרסום באתר נוריתה
מידע ופרטים על הספר ביקורות על הספר תגובות הגולשים
קובלנה של בלש
  שם הסופר
  שפת מקור
עברית
  ז'אנר
  מספר עמודים
319
  הוצאה לאור כנרת זמורה ביתן
  שנת הוצאה לאור של המקור
2015
  תאריך הכנסה לאתר
06/08/2015
     
 
קובלנה של בלש - שמעון אדף - אתר נוריתה
מס' גולשים שצפו בספר: 2495
 

אליש בן זקן, גיבורו המסתורי של שמעון אדף, הניח מאחוריו את עיסוקו כחוקר פרטי. חידות כבר אינן מעניינו. השאלות הקיומיות שטרדו אותו הפכו לרעש רקע. הוא מתפרנס מכתיבת ספרי בלש, המבוססים על מקרי עבר לא מפוענחים. הוא חי חיים מאוזנים לכאורה.

אבל האם אדם כמו אליש יכול להימלט ממעגל הקסמים של תעלומה ובלש המולידים זה את זה ללא הרף? והאם הוא יכול להחלים ממגע ההרס שלו? נראה שלא. הוא נחלץ לעזרתה של תהל, אחייניתו, המתערבת בחקירה לא לה: אישה צעירה עולה ביום חמישי בשעות הערב על אוטובוס היוצא מבאר שבע. היא יורדת ממנו ביום ראשון בשעות בערב בשדרות. שלוש היממות שבהן היתה נעדרת נמחו מזיכרונה. היא אינה יודעת היכן בילתה אותן. מבחינתה, חלפה רק שעה אחת שבה נסעה באוטובוס.

כדי להתקדם בפיענוח התעלומה עובר אליש לגור בשדרות. מדובר בעיצומו של קיץ 2014, באזור מלחמה רווי פחד ושנאה. נדמה שאין דבר דוחק פחות מלפתור את התעלומה שהתגלגלה לפתחו. אבל אצל אליש מקרה ההיעלמות המוזר הוא הזדמנות לבחון מחדש תעלומות עמוקות יותר – הפשר של חיי משפחה והצורך האנושי הבסיסי, הבלתי נשלט מבחינתו, לחפש תעלומות ולנסות לפענח אותן.

שמעון אדף, שספרו מוקס נוקס זכה בפרס ספיר לשנת 2013, מוביל אותנו בקובלנה של בלש במסלולים מוזרים ורבי-יופי, המחברים בין העולם השגרתי, המאובק והמשמים לבין עולמות אחרים, המסומנים על-ידי הבהובים מעורפלים, מפתים ומסוכנים בה במידה.

                                                                                            

    יגאל שוורץ

בספרו החדש קובלנה של בלש, שמעון אדף חזר לאליש בן זקן, גיבור  ספרו הראשון קילומטר ויומיים לפני השקיעה, הוא מסביר מדוע:

"ליש בן זקן הוא הדמות הספרותית הראשונה שיצרתי. מלכתחילה הוא היה דמות שנועדה לי להתמודד עם שאלות של השתייכות וזיכרון. ברור היה לי שאליש יהיה בלש, בפועל או בשאיפות שלו. הוא אחר בכל מקום שבו הוא נמצא, הוא אף פעם לא בבית, אף שזו תשוקתו הגדולה ביותר, לחזור הביתה, לחזור לבית שאולי מעולם לא היה קיים אלא בדמיונו, והוא נדרש לחקור את הזיכרון שמקיים אותו. משום כך הוא גם הדמות שאפשרה לי לדון באופן המיידי ביותר בשאלות של מתחים חברתיים ובסוגיות פוליטיות של ההווה. כמו כל הדמויות, שמדובבות חלק בעצמי שאין לו דרך אחרת להתבטא, אליש לא הפסיק ללוות אותי – מדי פעם עלתה במחשבתי תובנה או אמירה, וידעתי שהיא שלו, לא שלי.

שני מקורות היו לדחף לשוב ולהעמיד אותו במרכז יצירה נוספת: האחד, תחושתי שמשהו בכתיבה שלי, בקול שלי, בגישה שלי ליצירת סיפור על ידי בחינת היחסים שבין שירה לפרוזה בלשון העברית לדורותיה, השתנה באורח יסודי, ועניין אותי לשוב אל הדמות הראשונה ההיא, ולשאול – כיצד הייתי מספר את הסיפור שלו היום?

המקור השני היה העיתוי. המלחמה בעזה, על הציניות והאכזריות הציבורית שלוותה אותה, פתחה פתח לדה-לגיטימציה גורפת של הבעת חמלה לכל מי שמסומן כחריג וזר. השאלות שאליש נועד לחקור צצו ביתר במלחמה – איך להשתייך למקום שהפך את שפת הבית לשפה של רדיפה ושנאה ומשתמש בעבר שלו כדי להצדיק אותן? ומדוע, בתוך מלחמה שכל הגיונה הוא למחוק ולהשתיק באלימות ובאיומי מוות, היעלמות מסתורית של בחורה צעירה תשנה למישהו?"

 

המלץ לחבר

קובלנה של בלש
(Your name) המליץ על דף מ- nuritha.co.il
(Your name) חשב שיהיה לך מעניין לקרוא דף מ- nuritha.co.il
שלח ביקורת לעורכי האתר מידע על הספר תגובות על הספר
   
אהבתי לאהוב - שמעון אדף - אתר נוריתה
אני אחרים  - שמעון אדף - אתר נוריתה
קום קרא - שמעון אדף - אתר נוריתה
מתנות החתונה - שמעון אדף - אתר נוריתה
שמעון אדף - הלב הקבור- אתר נוריתה
שמעון אדף - המונולוג של איקרוס - אתר נוריתה
שמעון אדף - כפור - אתר נוריתה
שמעון אדף - מה שחשבתי צל הוא הגוף האמיתי - אתר נוריתה
שמעון אדף - קילומטר ויומיים לפני השקיעה - אתר נוריתה
אביבה-לא - שמעון אדף - אתר נוריתה
מוקס נוקס - שמעון אדף - אתר נוריתה
ערים של מטה - שמעון אדף - אתר נוריתה
פנים צרובי חמה  - שמעון אדף - אתר נוריתה
   

איגרת מידע נוריתה

קבלו את החדשות האחרונות מהאתר!

לייק לנוריתה

צור קשר

צור קשר

לכתיבת ביקורות ויצירת קשר עם נוריתה שלחו טופס או מייל:[email protected]

אתר מתג
נוריתה – אתר על ספרים, ספרות ובעיקר ביקורות על ספרים. אוהבי הספרות והקריאה ימצאו המלצות על ספרים, מידע על ספרים חדשים, שפע של ספרים לנוער, ספרים לילדים, ספרי מתח, ספרי בישול, כתבי עת ועוד...
נורית וייסמן ת"ד 733 ערד 8910602 | [email protected] | עיצוב ובניית האתר בדרופל סטודיו VITI