כעת גולשים באתר: 88
מספר הספרים באתר: 17,427
מספר הביקורות באתר: 39,214
הדסטרט
אי קאסט
השתתפות בפרויקט
נעיצת ספר באתר נוריתה
פרסום באתר נוריתה
מידע ופרטים על הספר ביקורות על הספר תגובות הגולשים
אררט
  שם הסופר
  שפת מקור
עברית
  ז'אנר
  מספר עמודים
363
  הוצאה לאור עצמית
  שנת הוצאה לאור של המקור
2014
  תאריך הכנסה לאתר
11/06/2014
     
 
אררט - יונתן שלונסקי - אתר נוריתה
מס' גולשים שצפו בספר: 4668
 

לבטים רבים ליוו אותי לאורך שנים רבות עד שהתיישבתי לכתוב את “אררט” לאחר הגיעי לגיל שבעים. פעמים רבות עצרתי בעת הכתיבה ושאלתי את עצמי: למה? לא אפתיע אתכם אם אומר, כי אין לי על כך תשובה ברורה.

מעולם לא כתבתי או דיברתי על הקשר שלי עם משפחתי, ובעיקר עם אחיו של אבי, אברהם שלונסקי. מעולם לא התראיינתי לתקשורת בכל הקשור לחיי המשפחה, אם כי ביקשו זאת ממני מכל כלי-התקשורת, שהייתי חלק מהם יותר מעשרים שנה. מעולם לא דיברתי או כתבתי על חוויותי ממאות מיפגשים עם אברהם בערבי “צוותא” המרתקים שבהם ישבתי פְּעוּר-אוזן, בהצגות בכורה רבות, בימים הרבים של שהותי בביתם של אברהם ומירה בגורדון 50 בתל-אביב, במיפגשים אוזן-אל-אוזן בארץ ובחו”ל, ובשיחות לילה ארוכות בביתו אחרי מותה של מירה בשנות בדידותו העצובות.

מעולם לא דיברתי או כתבתי על אבא-אמא ואהבתם המיוחדת.

לא סיפרתי, כי אולי בעומק לבי הסתתר הרצון לכתוב ביום מן הימים את “אררט”. ובסופו של דבר בחרתי להעלות על הכתב בהווה, כאן ועכשיו, את סיפור חייהם של אנשי-רוח אשר באו לארץ מתוך אמונה ויצרו בה עולם-רוח חדש. כך יצרתי אפשרות – לכם ולעצמי – להתוודע מחדש אל לאנשים האלה בתקופה מרתקת של התחלה חדשה כאן אחרי עזיבת הבית בחו”ל, בימי העלייה השלישית הדלה בחומר והעשירה ברוח, יוצרת שפה עברית במובנה התרבותי הרחב – חיה ותוססת –  והקדשת החיים למענה; ומעל לכל – אהבה ללא תנאי לארץ ולאנשיה, ללשון ולשירה העברית.

בחרתי בכתיבתי לשחזר חוויה עצומה של חיים במחיצת בני התקופה, ובעיקר בני משפחתי, שפעלו במוקד החיים החדשים. העדפתי לספר כאן על אנשים, שחיו ופעלו בארץ, ולהציגם בשמותיהם ולא בשמות שְאוּלים, כי כך סופרו לי הדברים.

זה סיפור חייה של חבורת אמנים צעירים ויפי-רוח – דמויות מן החיים – שנאבקו בנחישות למען יצירת חיים מלאי תרבות ואהבה גדולה לעברית, גם אם הדבר כרוך היה במיתקפה מוחצת על אנשי הדור המבוגר.

זהו סיפור החיים כאן בתקופה של מצוקה וחווייה רוחנית עמוקה בימים של יציקת אבני-היסוד לחיים בארץ.

זהו סיפורה של משפחת שלונסקי מיום הגיע שלושת האחים – דב, אברהם ופניה – לארץ בשנת 1921, ולאחר מכן גם אבא-אמא שלהם; התאבדותה של לוסיה, אשתו הראשונה של אברהם, בשנת 1953; מותו של האח הבכור דב בשנת 1947; ועד מותם בשנת 1970 של נתן אלתרמן, לאה גולדברג ומירה אשתו השנייה של אברהם.

 
תמונות:
במרפסת קפה אררט, , 1938. מימין לשמאל יוכבד בת-מרים, לאה גולדברג, אברהם שלונסקי, ליובה גולדברג, ישראל זמורה ומשה ליפשיץ ויקיפדיה
סבא טוביה וסבתא ציפורה 1895
הרבי מלובביץ' בפריז 1937
ילדי שלונסקי – דב אברהם מניה פניה אידה ורדינה
אברהם שלונסקי 1936 [ויקיפדיה]

המלץ לחבר

אררט
(Your name) המליץ על דף מ- nuritha.co.il
(Your name) חשב שיהיה לך מעניין לקרוא דף מ- nuritha.co.il
שלח ביקורת לעורכי האתר מידע על הספר תגובות על הספר
   
   

איגרת מידע נוריתה

קבלו את החדשות האחרונות מהאתר!

לייק לנוריתה

צור קשר

צור קשר

לכתיבת ביקורות ויצירת קשר עם נוריתה שלחו טופס או מייל:[email protected]

נוריתה – אתר על ספרים, ספרות ובעיקר ביקורות על ספרים. אוהבי הספרות והקריאה ימצאו המלצות על ספרים, מידע על ספרים חדשים, שפע של ספרים לנוער, ספרים לילדים, ספרי מתח, ספרי בישול, כתבי עת ועוד...
נורית וייסמן ת"ד 733 ערד 8910602 | [email protected] | עיצוב ובניית האתר בדרופל סטודיו VITI