כעת גולשים באתר: 232
מספר הספרים באתר: 17,740
מספר הביקורות באתר: 40,739
טוויטר
פרסום אתר ימין קטן תחתון
אי קאסט
פייסבוק
טוויטר
נעיצת ספר באתר נוריתה
פרסום באתר נוריתה
מידע ופרטים על הספר ביקורות על הספר תגובות הגולשים
עצי תה לא יפרחו כאן
  שם הסופר
  שפת מקור
עברית
  ז'אנר
  מספר עמודים
174
  הוצאה לאור גלים הוצאת ספרים אחרת
  שנת הוצאה לאור של המקור
2014
  תאריך הכנסה לאתר
23/01/2014
     
 
עצי תה לא יפרחו כאן - כינרת מעיין - אתר נוריתה
מס' גולשים שצפו בספר: 6679
 

"הקהל כולו נראה כעדר עזים ממושמע הפועה והנוהה בהתלהבות אחר הרועה - לועס את שאריות הבשר מצלחותיו, מצלצל בפעמון שעל צווארו ומותח רגליו בהנאה, כאילו היה בהמה הקמה מרבצה להלך אחר בעליה". עונת הרחצה נפתחה. תמונת החגיגה ההמונית והמרכזית בקיבוץ, המתקיימת בכל שנה כמעט כמו טקס דתי, נגלית לנו בפתיחת הספר "עצי תה לא יפרחו כאן", ואנו רואים בעיני רוחנו שבט ילידים שעסוק בהעלאת קורבן ובאכילה משותפת.

 

יריעה רחבה, אכזרית ומטלטלת של חיים בלתי-אפשריים כמעט בחברה שיתופית, שתובעת בשיטתיות קונפורמיות מוחלטת, נפרשת ב"עצי תה לא יפרחו כאן" מאת כינרת מעיין שיצא בהוצאת "גלים".  הספר מתחקה אחר קוטביות קיצונית ופיצול מובנה בין הבנים של מקימי המשק, 'מלח הארץ', ובין אוכלוסיית המהגרים, ניצולי השואה וילדיהם. במקום שבו דמיון, אינדיבידואליות, יצירתיות, עדינות וסקרנות טבעית הם שמות גנאי, נוצרה ועוצבה דמותו של הגיבור, שלא ויתר על איכויות אלה, נאחז בהן כבעוגן פנימי ובזכותן יצר את מציאות חייו. במקום לפתח ולשמר את האינטגרציה הרוחנית והשיתופית, הפכו אנשים מרכזיים בחברה השיתופית את כוחם ואת עליונותם לאכזריות הרסנית עד הפקרה והזנחה רגשית וקיומית כמעט של מעוטי היכולת בתוכם.

 

מסע החיים של דרור, גיבור הספר, מתחיל בקיבוצו, אי שם בשנות השבעים של המאה העשרים, מתפתל ומוביל אותו עד לבגרותו בירושלים כאיש מודיעין מוכשר ובעל מוניטין. בין ילדות בצלה של אם ניצולת שואה ואב קשה-יום יליד מצרים, מתואר עולמו הייחודי הפנימי, שמליט אותו חדשות לבקרים מהמציאות. דרך עולמו מוצגת יריעה עמוקה, אכזרית ומטלטלת של חיים בלתי-אפשריים כמעט בחברה שיתופית, שבאופן שיטתי, תובעת קונפורמיות טוטאלית, ובאותה נשימה מוקיעה מזניחה ודוחה את החלשים והשונים עד כדי שלילת זכויותיה וכבודם הבסיסיים. הילד נאחז בעוגן פנימי – מצליח בעור שיניו להבקיע את אימת ילדותו ולברוא עולם יחידאי ומשמעותי הצומח מתוך נפשו ולממש את ייעודו ולספק את עצמו רק לאחר שיצא מהקיבוץ.

 

כינרת מעיין (49), תושבת כפר סבא, גדלה בקיבוץ. היא מספרת כי "ילדותי סיפקה לי שלא מבחירתי המודעת, אתגרים קיומיים לא פשוטים ומעט מאד כלים להתמודד מול השבט שסבב אותי. שני הורי היו אנשים פאסיביים, חלשים והיוו את המודל האנטי-גיבור מול חבר המשק האידיאלי". בעלת תואר שני בפילוסופיה יהודית וקבלה ותואר ראשון בספרות ומחשבת ישראל, ומנחת קבוצות מוסמכת. מתמחה בטיפולי גוף ונפש. למדה ומלמדת הילינג ותראפיה בודהיסטית, בעלת קליניקה לטיפולים וסדנאות. ספרה הראשון "המסע אל הנפש" (אוריון, 2013) שתורגם גם לאנגלית,  עוסק במסע אל נבכי נפש האדם, צולל אל תהומות ונוסק אל פסגות של מטופלים ומעניק לקורא תובנות, הבנות ודרכים להיות מאושרים, מאוזנים ובעיקר להבין את נפתולי החיים וללמוד כיצד ניתן לפרום את הקשרים המעיקים ולחוות אושר ובריאות נפשית.

           

"הוא מאיץ את צעדיו, מעיף עין במגרש המשחקים החשוך, מזהה כל פינה – הנה הנדנדה המסתובבת, זו שרק השנה הצליח להתלות עליה ולהסתובב, והמגלשה הרעועה שלא אחת נפל ממנה וקיבל חבורות ברגליו. ועוד יש לו לעבור את הפנס המתנדנד על חוט החשמל – ממהר לחמוק בקטע המדרכה שמתחתיו, שמא ייפול דווקא כשהוא עובר. מציץ אל עבר שדרת הברושים המחככים זה בזה את צמרותיהם הגבוהות, לרגע משתרגים ומתערבבים אחד בתוך השני – מטילים עליו אימה שמא יצוץ משהו מתוכם – בעל חיים, או חבר קיבוץ לועג, או סתם זר המשוטט ברחבי המשק. פתאום הוא נחרד לשמע צרחת הטווס ממשק הילדים. הוא מתכווץ כמו שבלול בתוך עצמו, ואז מתיישר, נושם נשימה עמוקה ומחיש את צעדיו לעבר בית הילדים" (מתוך הספר)

 

המלץ לחבר

עצי תה לא יפרחו כאן
(Your name) המליץ על דף מ- nuritha.co.il
(Your name) חשב שיהיה לך מעניין לקרוא דף מ- nuritha.co.il
שלח ביקורת לעורכי האתר מידע על הספר תגובות על הספר
   
שיח הפיטנגו - כינרת מעיין - אתר נוריתה
קלפים במנזר - כינרת מעיין - אתר נוריתה
יום שני בחמש - כינרת מעיין - אתר נוריתה
מסע אל הנפש - כינרת מעיין - אתר נוריתה
   

איגרת מידע נוריתה

קבלו את החדשות האחרונות מהאתר!

לייק לנוריתה

צור קשר

צור קשר

לכתיבת ביקורות ויצירת קשר עם נוריתה שלחו טופס או מייל:[email protected]

אתר מתג
נוריתה – אתר על ספרים, ספרות ובעיקר ביקורות על ספרים. אוהבי הספרות והקריאה ימצאו המלצות על ספרים, מידע על ספרים חדשים, שפע של ספרים לנוער, ספרים לילדים, ספרי מתח, ספרי בישול, כתבי עת ועוד...
נורית וייסמן ת"ד 733 ערד 8910602 | [email protected] | עיצוב ובניית האתר בדרופל סטודיו VITI