כעת גולשים באתר: 232
מספר הספרים באתר: 17,682
מספר הביקורות באתר: 40,532
טוויטר
פרסום אתר ימין קטן תחתון
אי קאסט
פייסבוק
טוויטר
נעיצת ספר באתר נוריתה
פרסום באתר נוריתה
מידע ופרטים על הספר ביקורות על הספר תגובות הגולשים
יקיצת נשיקה
  שם הסופר
  שפת מקור
עברית
  ז'אנר
  הוצאה לאור טוטם ספרים
  שנת הוצאה לאור של המקור
2013
  עורך לילי פרי
  תאריך הכנסה לאתר
20/07/2013
     
 
יקיצת נשיקה - דב בהט - אתר נוריתה
מס' גולשים שצפו בספר: 6926
 

יקיצת נשיקה, הרומן החדש של  פרופ' דב בהט, מדען ישראלי בעל שם עולמי, מצייר תמונה סאטירית, מרתקת, אמיצה ומפוכחת של פנים שונות בחברה הישראלית: אהבה תמימה וצובטת של זוג צעיר, הנאבק בקשיי הקיום המייאשים, ויחסי הון-שלטון-תקשורת, בד בבד עם הצורך להסתגל לטכנולוגיה מודרנית ועתידנית, הפולשת כמעט לכל היבט בחיי היומיום שלנו והופכת אותם לסוריאליסטיים. יקיצת נשיקה (הוצאת טוטם) מעיר את הקורא, מטלטל אותו, מזמין אותו לחצות את גבולות הפנטזיה ומעורר בו געגוע לתום ולפשטות של פעם.

 

ראש הממשלה, יורם מלך, ורעייתו רחל'ה ניצבים בראש הצמרת הפוליטית בישראל, על עוצמתה הכלכלית, המדינית והחברתית. מנגד – יעל וגידי, זוג צעיר ממעמד הביניים החבוט, אשר מנסה לפלס את דרכו בסבך קשיי הקיום היומיומיים, ההולכים ומכבידים עליהם.

הרומן מלווה את שני הזוגות בהתמודדותם עם האתגרים בחייהם השונים בתכלית, ובאמצעות סיפורם האישי מחדד את המציאות ההזויה של החברה הישראלית.

יורם מלך הוא אומנם אדם מוכשר בעל כוונות טובות, אך הקטנוּת האנושית משתלטת עליו: הוא משליך את כל יהבו על התגליות הטכנולוגיות המודרניות, וכך קורה שהעתיד מקפח את ההווה, ואת המחיר משלמת הדמוקרטיה הישראלית, הנמצאת בדור האחרון בטלטלה עזה וסופגת מטח עז של ביקורות. 

 

במקום לפזר את הערפל הכבד שאופף את המדינה, מעצימים מעשיו של יורם מלך את המציאות הסוריאליסטית, שבה עולם המחשוב והסייבר העתידני כבר פולש לחיי היומיום כמעט בכל היבט שלהם, ומעצב אותם כרצונו. וכל זאת, לצד הסדקים והקרעים בחברה הישראלית השסועה והנלחמת על קיומה הכלכלי, החברתי והבטחוני. 

 

יעל וגידי מייצגים את "מעמד הביניים" הישראלי, חביב הפוליטיקאים, המשתמשים בו כקרדום לחפור בו. בעידן שבו האהבה היא פעמים רבות "אינטרסנטית" ו"משתלמת", מזכירה לנו האהבה המוקדמת והטהורה של הזוג הצעיר את מה שכבר הספקנו לשכוח.

האם אהבתם תשרוד את הקשיים המפרכים היומיומיים שהם חווים? האם הברית האמיצה ביניהם תוכל לצלוח את שאיפתה של יעל למימוש עצמי, ברוח התקופה ההזויה, רבת התהפוכות?

 

"עתה הרטיבו טיפות גשם הקלות את שערה ואת פניה.

מפעם לפעם קיפצה קלות מעל לשלוליות הקטנות שנקרו בדרכה והיא חייכה לעצמה. המדרכות המיושנות והסדוקות היו מוכרות לה כל כך, ביתיות כל כך וקרובות אל הלב. חתולים חמקו בין פחי האשפה, שומרים את סודותיהם הממורמרים לעצמם. היא התעלמה מהרטיבות שחדרה בנעליה, בין הסוליות לעור העליון. כל אלה היו טרדות קטנות, צדדיות.

היא פנתה שוב מערבה, אל רחוב הירקון, הקיפה את גן העצמאות, ופנתה אל החוף, והרגישה את החול שדבק בנעליה הרטובות. הים היה שטוח ושקט ולא היה דבר הרחק על קו האופק. האוניות נעלמו בדרכן לנמל חיפה, סירות לא שטו לנמל יפו, ובני אדם לא נראו מסביב. הכול היה ריק. אולי השקט שלפני הסערה. מקרוב-קרוב שמעה את המוזיקה של  איוושת האדוות הקלות, המסיימות את מחזור היותן לגל, התרוממותן לשיא, ואז קריסתן וטביעתן לנצח. כמו דגי הסלמון החוצים את האוקיינוס וחוזרים למקור בריאתם בנהר, מולידים את הדור הבא ואז מסיימים את מחזור חייהם ומתמסרים בהשלמה למותם, כך לא שמעה שמץ התמרמרות בלחשם האחרון של הגלים, הנולדים וגוועים, נולדים וגוועים לבלי קץ." (יקיצת נשיקה, דב בהט)

 

"לנוכח קורות שני הצעירים, הטובעים ונפגעים תרתי-משמע, מציג בהט תמונה סאטירית, נועזת וייחודית של מרכזי הכוח הפוליטי, הציבורי והכלכלי בישראל. המציאות שמעצב בהט רשומה במשיכות מקלדת חדות, בראייה מפוכחת, אמיצה ומיוחדת. ממקום של עמדת הצופה, מתאר בהט את הכוחנות של יחסי הון, שלטון ותקשורת בישראל, כאשר הדימוי התקשורתי חשוב יותר לעתים מנאמנות לעקרונות כלשהם, ולמציאות הזועקת מתחת לעיניים העצומות במתכוון. 

בה בעת שוזר בהט גם היבטים סוריאליסטיים עתידניים, כאשר המחשוב ועולם הסייבר מתחילים להשתלט על התנהלות הדמויות ועל העלילה גם יחד... בדרכו הלירית והסאטירית, הוא מתאר סדקים ושברים בשכבות החברה הישראלית, לצד סיפור אנושי עמוק ונוגע ללב."  (פרופ' גבריאל מוקד)

 
סרטון:

המלץ לחבר

יקיצת נשיקה
(Your name) המליץ על דף מ- nuritha.co.il
(Your name) חשב שיהיה לך מעניין לקרוא דף מ- nuritha.co.il
שלח ביקורת לעורכי האתר מידע על הספר תגובות על הספר
   
משחק הפלנטות - דב בהט - אתר נוריתה
אישה חשובה מאוד בעיר - דב בהט - אתר נוריתה
רומן עברי-גרמני - דב בהט - אתר נוריתה
יום השנה - דב בהט - אתר נוריתה
מרד ההיפופוטמים - דב בהט - אתר נוריתה
במשעול הקונספציות - דב בהט - אתר נוריתה
הצפור והים - דב בהט - אתר נוריתה
משפחת שטורך - דב בהט - אתר נוריתה
אלופי החיים - דב בהט - אתר נוריתה
קוורטט האחים - דב בהט  - האתר של נוריתה
נפרטיטי וסגולה מהנילוס לזמבזי - דב בהט - אתר נוריתה
   

איגרת מידע נוריתה

קבלו את החדשות האחרונות מהאתר!

לייק לנוריתה

צור קשר

צור קשר

לכתיבת ביקורות ויצירת קשר עם נוריתה שלחו טופס או מייל:[email protected]

אתר מתג
נוריתה – אתר על ספרים, ספרות ובעיקר ביקורות על ספרים. אוהבי הספרות והקריאה ימצאו המלצות על ספרים, מידע על ספרים חדשים, שפע של ספרים לנוער, ספרים לילדים, ספרי מתח, ספרי בישול, כתבי עת ועוד...
נורית וייסמן ת"ד 733 ערד 8910602 | [email protected] | עיצוב ובניית האתר בדרופל סטודיו VITI