כעת גולשים באתר: 120
מספר הספרים באתר: 17,408
מספר הביקורות באתר: 39,194
הדסטרט
אי קאסט
השתתפות בפרויקט
נעיצת ספר באתר נוריתה
פרסום באתר נוריתה
מידע ופרטים על הספר ביקורות על הספר תגובות הגולשים
עדין
  שם הסופר
  שפת מקור
עברית
  ז'אנר
  מספר עמודים
118
  הוצאה לאור פרדס הוצאה לאור
  שנת הוצאה לאור של המקור
2010
  תאריך הכנסה לאתר
24/06/2013
     
 
עדין - רון סגל - אתר נוריתה
מס' גולשים שצפו בספר: 2978
 

אדם שומאכר, גיבור הסיפור, הוא סופר ישראלי שבצעירותו נמלט מציפורני גרמניה הנאצית. כשהוא מתקרב לעשור העשירי בחייו, הוא חוזר למינכן בפעם הראשונה לאחר המלחמה, בכוונה לכתוב את זיכרונותיו במגזין ספרות מקומי בבעלות חברו הותיק.

אך אדם נתקל במחסום הכתיבה הקשה מכולם , מחלת האלצהיימר. כמו הסנדלר מן האגדה, שיד עלומה עושה את מלאכתו בלילות, הוא מתעורר כל בוקר לגלות שמישהו אחר כבר כתב את סיפוריו בשבילו.הידרדרות פתאומית במצבו הבריאותי מרתקת אותו להוספיס במינכן. כלוא במדינה שמעולם לא רצה לשוב אליה, הוא יוצא לקיים את הבטחתו לאשתו המנוחה, בלה, שלפני שישכח אותה, יכתוב את סיפורו האחרון – סיפור חייו וחייה ופגישתם. מהכרה קודחת ומתערפלת, שזיכרון ובדיה משמשים בה בערבוביה, הוא ניגש להעלות את זיכרונותיו מימי השואה.

אדם שומאכר הוא דמות בדיונית המנכסת לעצמה זיכרונות של ניצולי שואה אמיתיים הלקוחים מתוך תחקיר שביצע רון סגל בארכיונים הדיגיטאליים של קרן השואה מיסודו של סטיבן שפילברג, באוניברסיטת ברלין. במשך שנה וחצי צפה סגל בכ-500 עדויות של ניצולי שואה, מכעשר מדינות ובשלוש שפות (עברית, אנגלית וגרמנית), מתוכן טווה את סיפור חייו של אדם שומאכר. וכך, מהניסיון לשמר זיכרון אמיתי הוא עיצב למעשה זיכרון חדש – זיכרון קולקטיבי אותו יצק לתוך היחיד.

בכשרון ותעוזה יצירתית לוקח סגל עדויות קיימות של ניצולי שואה ומשלימם באמצעות הבדייה. במקומות בהן העדות ההסטורית גילתה אוזלת-יד לדבר על הבלתי אפשרי, הוא מגייס לעזרתו את אגדות האחים גרים – המיתוס, האגדה והמעשייה העממית, שהם ז'אנרים זרים לכאורה ללשון העובדתית-ההסטורית. התוצאה חיבור בין עולמות וסגנונות קוטביים, המעניקים לשואה ולחיים אחריה ביטוי סיפורי, ראשוני, ייחודי ומטלטל.דווקא מתוך ההתעסקות האסורה לכאורה בחומרים הרגישים הללו וערבובם עם אגדות האחים גרים, נולד רומאן בדיוני הנאמן לאמת הגרעינית של אותן עדויות. 

מדברי העורך | עודד וולקשטיין

 

רון סגל מעורר- בכישרון נדיר, לטעמי – את החיים הספרותיים הלאטנטיים של העדויות ההיסטוריות. לא במקרה העדויות המתארחות בספרו נפרצות לאגדה, נפרמות לחלום, נעתרות למפתחות ז'אנריים החורגים מהרצאתם ההיסטורית של האירועים: זאת אינה תאונת עבודה ולא גחמה ראוותנית של סופר-וירטואוז. רון שומע משהו בעדויות הללו; ונדמה לי שהוא שומע את המקומות שבהם הלשון העובדתית-ההיסטורית גונבת את הגבול לטריטוריות הזרות לכאורה של הסיפור, המיתוס, האגדה, המעשייה העממית, כדי לשאול משאבים ותעצומות; כדי להרחיב את מנעד האפשרויות ואת טווחי ההבעה במקום שבו העובדות מוסרות מעט כל כך מן האמת, במקום שבו העדות כושלת על ספו של אותו דבר שאי אפשר להעיד עליו. שלשלת האירועים והסיבות היא לשונו של המסתבר, של האפשרי לפחות; אבל איך מרחיבים את הדיבור לעבר הבלתי-אפשרי? לשון העדות צריכה להשתעטנז, להתעמעם ולדמדם בשטחי ההפקר שאליהם היא מגיעה בספר הזה כדי להעיד על משהו שמערכי הזיכרון והמסירה הסדורים אינם יכולים לו; כדי לדבר על הבלתי-אפשרי בלי לעשות אותו לאפשרי. אנחנו מדברים על ההיסטוריה לעומת המיתוס, על הזיכרון לעומת השכחה; אבל הספר של רון שומע משהו אחר, ומעיד – בין השאר – על בריתם הלא-נמנעת של ההיסטוריה וההמצאה, על שותפותם הגורלית של הזיכרון והשכחה. על דרכה העקלקלה של הספרות לנקודות הקצה של ההיסטוריה, בבחינת משלחת הצלה המחישה לאזור האסון מה שרק הספרות יכולה להמציא – דיבור במקום שאין עליו דיבור. עדות שדווקא בקריסתה יש בה כדי לאותת על ממדיו של ההרס.

 

מדברי מו"ל הוצאת פרדס | דויד גוטסמן

 

הוצאת פרדס מתמקדת בספרי עיון והגות. עם זאת, אחת לכמה שנים אני נתקל בכתב יד מזן אחר; כתב יד שתובע ממני לעצור, טקסט שכבר בקריאה ראשונה ברור לי שארצה ללוות את דרכו לעולם. "עדין" של רון סגל נמנה עם הקבוצה הקטנה הזאת. אני גאה להוציא לאור את "עדין", ומזמין אתכם להתוודעות ראשונה אל אחד הקולות-המספרים המטלטלים ביותר שנקרו בדרכי בעת האחרונה.
 

 

המלץ לחבר

עדין
(Your name) המליץ על דף מ- nuritha.co.il
(Your name) חשב שיהיה לך מעניין לקרוא דף מ- nuritha.co.il
שלח ביקורת לעורכי האתר מידע על הספר תגובות על הספר
   
מוזיקת חתולים - רון סגל - אתר נוריתה
   

איגרת מידע נוריתה

קבלו את החדשות האחרונות מהאתר!

לייק לנוריתה

צור קשר

צור קשר

לכתיבת ביקורות ויצירת קשר עם נוריתה שלחו טופס או מייל:[email protected]

נוריתה – אתר על ספרים, ספרות ובעיקר ביקורות על ספרים. אוהבי הספרות והקריאה ימצאו המלצות על ספרים, מידע על ספרים חדשים, שפע של ספרים לנוער, ספרים לילדים, ספרי מתח, ספרי בישול, כתבי עת ועוד...
נורית וייסמן ת"ד 733 ערד 8910602 | [email protected] | עיצוב ובניית האתר בדרופל סטודיו VITI