כעת גולשים באתר: 212
מספר הספרים באתר: 17,444
מספר הביקורות באתר: 39,265
הדסטרט
אי קאסט
השתתפות בפרויקט
נעיצת ספר באתר נוריתה
פרסום באתר נוריתה
  פטריק מודיאנו  

הצדעה לפטריק מודיאנו, זוכה פרס הנובל 2014

מודיאנו נולד בשנת 1945 בבולון ביינקור, פרבר של פריז, לאב יהודי מסלוניקי שעסק בספסרות בתקופת הכיבוש ולאם ממוצא פלמי, שחקנית, שהטיפול בבנה היה עליה למשא והיא הפקידה אותו, כחבילה, בידי הוריה ולאחר מכן בידי חברה שנעצרה על ידי המשטרה בעוון שוד. לפטריק היה גם אח קטן ואהוב, רודי, שאתו מצא נחמה בהעדר ההורים שאותם ראה רק מפעם לפעם. רודי נפטר תוך שבוע, בשנת 1957 בגיל 10 מלוקמיה, טראומה נוספת שמוצאת הד בספריו. הוריו נפגשו בפריז הכבושה בשנת 1942 ואביו היהודי חי תחת זהות בדויה כדי להימלט מהגורל שהיה צפוי לו. כמה שנים חשוכות וסוערות בפנימיה ולאחר מכן קריירה ספרותית מזה ירה שגאלה את מודיאנו הצעיר מילדותו ונערותו שבהן הרגיש ככלב עזוב וחסר אהבה.

בגיל 22 הוציא את ספרו הראשון וקנה את עולמו. מאז פרסם כשלושים רומנים וכן כתב גם תסריטים, שירים וספרי ילדים. בחודש אוקטובר השנה יצא רומן חדש שלו, אשר זכה להצלחה, כמו תמיד, גם לפני שנודעה זכייתו בנובל. הרומן, בן 160 עמודים, סוחף, כקודמיו, את הקורא אל זכרונותיו של המספר אשר נודד כילד בפריז של שנות החמישים, מוקף בדמויות מפוקפקות, לא ברורות, לפעמים אף מאיימות.

התכנים האוטוביוגרפיים קונים משקל בעיני מודיאנו רק כשהם מאווררים על ידי הדמיון. חלומו הוא להציג אלבום תמונות שתיקרענה, או שתיחתכנה לריבועים, לצורות הרמוניות, כדי שתאבדנה במקצת את קשריהן עם המציאות שאיננה אלא חתומה, סגורה, מוגבלת, מגוחכת.
בשנת 2013, כאשר יצא כרך בהוצאה יוקרתית המאגד עשרה מהרומנים של מודיאנו, גילה הסופר שלא טרח לקרוא שוב את כתביו. לחזור לעבר משמעו, במידה מסוימת, להתקבע ומודיאנו, שהכול רואים בו אמן כה נוסטלגי, שקוע במבוכי זכרונותיו, שואף דווקא אל העתיד, להמשיך לכתוב, להתקדם.

מודיאנו הצנוע, הדיסקרטי, שנראה תמיד כמו נבוך, נשוי לדומיניק, מאיירת, ציירת ומעצבת תכשיטים, אב לשתי בנות, האחת האחת זינה במאית והשנייה מרי סופרת, וסב לנכד.

 

כתבה אורנה ליברמן

איגרת מידע נוריתה

קבלו את החדשות האחרונות מהאתר!

לייק לנוריתה

צור קשר

צור קשר

לכתיבת ביקורות ויצירת קשר עם נוריתה שלחו טופס או מייל:[email protected]

נוריתה – אתר על ספרים, ספרות ובעיקר ביקורות על ספרים. אוהבי הספרות והקריאה ימצאו המלצות על ספרים, מידע על ספרים חדשים, שפע של ספרים לנוער, ספרים לילדים, ספרי מתח, ספרי בישול, כתבי עת ועוד...
נורית וייסמן ת"ד 733 ערד 8910602 | [email protected] | עיצוב ובניית האתר בדרופל סטודיו VITI