כעת גולשים באתר: 254
מספר הספרים באתר: 17,490
מספר הביקורות באתר: 39,609
טוויטר
פרסום אתר ימין קטן תחתון
אי קאסט
פייסבוק
טוויטר
נעיצת ספר באתר נוריתה
פרסום באתר נוריתה

ביוגרפיות וזיכרונות - ש

עמודים

"פרא אדם" קראו לו המפקדים שלו בצבא בחיבה או בכעס וניבאו לו גדולות או עצרו את הקידום שלו. "בניהרקולס" קראו לו החברים שטיילו איתו בדרום אמריקה, אחרי שפיספס מעבורת והשיג אותם רגלית בתחנה הבאה. "בַּבּ" קראה לו גלי ארוסתו. "בְּנָיָקִי" קראו לו אביו ואמו, שלום ומיכל, ששלומם קשור בחוט לשלומו. "בניה" נקראו יותר ממאה תינוקות על שמו. 

ברוך שפינוזה (1677-1632) היה אחד הפילוסופים החשובים ביותר בכל הזמנים; ניתן לטעון שהוא היה גם הרדיקלי והשנוי במחלוקת ביותר. שפינוזה, בן למשפחת סוחרים יהודית פורטוגלית שחיה באמסטרדם, גורש מהקהילה הספרדית בגיל צעיר, ככל הנראה בשל עמדות הכפירה שלו. הוא הקדיש את שארית חייו לחיפוש אחר האמת, החירות וחיי המוסר הטובים. הוא חתר גם להגשמת חזונו בדבר "דת אמיתית" ומדינה חילונית וסובלנית.

סיפורו המרתק והמצמרר של אמנון  שרון, קצין צה"ל שנשבה במלחמת יום הכיפורים ונכלא בכלא הסורי בדמשק במשך כ-8 חודשים יחד עם טייסים, שריונאים, ואנשי חי"ר. בספרו מספר המחבר על הסבל והעינויים שעבר בחקירות הקשות והאכזריות בכלא הסורי. כמו כן מתאר את התנהלות המלחמה כפי שחווה, מתוך שדה הקרב ואת התנהגותם החפוזה של המפקדים שניהלו אותה, תוך שהוא מנתץ מיתוסים שרווחו בה.

סיפורו של תהליך הגיור בצבא ההגנה לישראל מנקודת מבטו של חייל קרבי, המגלה במהלך שירותו הצבאי כי אינו יהודי על פי ההלכה. אמונתו בבורא עולם התקיימה מאז ומעולם, אך היותו נחשב ל"גוי" משפיעה במהלך שירותו על חייו האישיים. אמונתו גורמת לו לשוחח עם בורא עולם באופן קבוע, ובאחת השיחות הללו הוא מקבל סימן משמיים, ומבין שהגיע הזמן לקבל חותמת "כשרות" רשמית. הוא מתחיל בתהליך הגיור הצבאי – מסע ארוך ומרתק מלא במכשולים חיצוניים ופנימיים, חברויות ויריבויות, ייאוש ואמונה.

מה מביא בן אדם לעזוב הכול באמצע החיים: משפחה, חברים ועבודה, ולצאת למסע רגלי אתגרי ומפרך של 3,600 ק”מ בזמן שיא?

מה מביא בן אדם לנסות למתוח את גבולות היכולת הגופנית והנפשית שלו עד הקצה?

זהו סיפור של מסע בשביל האפלצ’ים, שביל מטיילים תובעני שעובר דרך הפסגות של ארבע עשרה מדינות בחוף המזרחי של ארצות הברית.

זהו סיפור על יכולת אנושית יוצאת דופן, התמודדות של יחיד מול טבע גדול ממדים, על אתגריו הפיזיים והמנטליים.

לפני כשנה נתגלה אצלי גידול במוח.
תחילה חשבתי שהקשיים הגדולים ביותר שאצטרך להתמודד עִמם יהיו ניתוח הראש ותהליך השיקום. אט-אט התברר כי מדובר בגידול בכלי הדם במוח, שלא ניתן לנתחו, והשארתו במוח מהווה אף היא סיכון.
בעצם, חיכיתי שהרופאים יעשו בשבילי את העבודה.
הגעתי למבוי סתום. בדידות וחוסר ביטחון אפפו אותי כשסגרתי את שערי הרפואה בפניי. הייתי מיואשת, כמהה לחמלה ולריפוי. בעיקר בכיתי, שתקתי, הקשבתי, נאלמתי.
פניתי לכיוון המדיטציות.

נועה חי שלום, אלמנה טרייה ומאוהבת, עוזבת את הבית הריק, נועלת את נעלי הפלדיום שלה ויוצאת לטייל בשבילי הגליל למסע בין תחנות חייה, בין תחנות חייהם. היא מבקשת את בעלה־אהובה, מחפשת את מי שהיה, רודפת דווקא אחר מי שאינו יכול לתת לה מענה – וכל זאת כדי למצוא את מי שעליה להיות מעתה. האיש שלה, הרב יהושע חי שלום, היה דמות יוצאת דופן בעולם שבו חי, בתרבות שממנה צמח ובהתנחלות שבה גר. רב אדוק, קנאי להלכה וציוני נאמן, ובה בעת מהפכן ורודף שלום.

מצא פוליטיקאי בחסד, לוחם חירות ישראל, האדם שאש האמונה והעשייה בוערת בעצמותיו, ומסלול חייו חופף לימי המדינה - מן הילדות הקשה, דרך החברות בלח"י ותקופת הסזון ועד לשנים של עשייה פוליטית ענפה ונחושה. כירושלמי, דור 13 בירושלים, תמיד דאג לירושלים ולמעמדה החוקתי, לא חדל לעשות למענה, ואף העביר ברוב תיקון לחוק יסוד ירושלים.

מיד לאחר מותו של ארגוב יצא רינו צרור לסיבוב שיחות עם אנשי המעגל הראשון שלו, אותם ימים. הוא ביקש עדויות. תיאורים מלאים על חייו של המלך. הוא התחיל באמו, יונה עורקבי ז"ל, מאז יצאה את תימן ברגל, בדרכה לישראל, המשיך הלאה לאחותו, מלכה רדי, ומשם לעדויות מלאות של דמויות המפתח בחייו של ארגוב. ביניהם, ממובילי המחנה, אהובה עוזרי, אביהו מדינה, אהרון עמרם, שימי תבורי, יהודה קיסר, שוני גבריאלי, האהובה, השכנה, המורה, ובת-הזוג האחרונה. 

 

 

סגן אוריאל פרץ, מפקד בסיירת גולני, חלם להיות הרמטכ"ל המרוקאי הראשון. אבל אמו מרים ידעה שבנה הבכור לא יֵצא בשלום מלבנון, ומיום שהתגייס הפכה לאישה המחכה לבשורה, בשורה של אסון.

בנובמבר 1998 נפגע אוריאל בהתפוצצות מטעני חבלה שטמנו אנשי חיזבאללה לחיילי צה"ל. הוא היה בן 22 במותו.

עמודים

איגרת מידע נוריתה

קבלו את החדשות האחרונות מהאתר!

לייק לנוריתה

צור קשר

צור קשר

לכתיבת ביקורות ויצירת קשר עם נוריתה שלחו טופס או מייל:[email protected]

אתר מתג
נוריתה – אתר על ספרים, ספרות ובעיקר ביקורות על ספרים. אוהבי הספרות והקריאה ימצאו המלצות על ספרים, מידע על ספרים חדשים, שפע של ספרים לנוער, ספרים לילדים, ספרי מתח, ספרי בישול, כתבי עת ועוד...
נורית וייסמן ת"ד 733 ערד 8910602 | [email protected] | עיצוב ובניית האתר בדרופל סטודיו VITI