כעת גולשים באתר: 229
מספר הספרים באתר: 17,440
מספר הביקורות באתר: 39,256
הדסטרט
אי קאסט
השתתפות בפרויקט
נעיצת ספר באתר נוריתה
פרסום באתר נוריתה

ביוגרפיות וזיכרונות - ז

ג’וזף פושה הוא סיפור חייו של בן למשפחת ימאים, איש מכוער, היוצא להפלגות הפוליטיות המסעירות ביותר - המסוכנות! - של המהפכה הצרפתית האכזרית ומה שאחריה. על השודד המושלם הזה, הנוכל המדהים, הזיקית הפוליטית המתוחכמת, "שנראתה לי שטנית ממש", כותב צווייג באוסטריה בשנת 1929. השמים הולכים שם ומשחירים. פושה גומר את חייו גולה ובודד ומנודה.

הביוגרפיה המקיפה ביותר שנכתבה עד כה על ז'ורז' פרק, מחבר "החיים הוראות שימוש", "הדברים", "איש ישן", "איזה טוסטוס קטן עם כידון מצופה כרום בקצה החצר?", "חלל וכו': מבחר מרחבים",  W"או זכרון-הילדות" ועוד.

טייסת 201, שבת, יום הכיפורים, י' בתשרי התשל"ד, 6 באוקטובר 1973. שמי רשום על הלוח, מצוות כנווט מוביל של רביעיית מטוסי פנטום לתקיפה מקדימה של שדה תעופה בסוריה, ביחד עם טייס מוביל — שנינו ותיקי קרבות. 13:55, סירנה. אנו רצים למטוסים העמוסים בפצצות וטילים. מסיעים לתחילת המסלול וממריאים. "כוח מלא לתעלת סואץ!" שואג הבקר בקשר. כל הרביעייה אתנו, משליכים את הפצצות בים, נשארים עם טילי האוויר־אוויר. לא פותחים מבערים, חוסכים בדלק. אנו טסים בגובה נמוך, חוצים קו חוף, וממשיכים מעל היבשה בצפון סיני.

בספר זה מתוארת דרמה אנושית של קבלת החלטות בתנאים אכזריים ובלתי אפשריים, של מאבק משפחה על חיים ומוות, על תושיה של ילד ועל רצונו לחיות. דרמה זו מתרחשת על רקע השואה מנקודת ראות של ילד בן שש וחצי בשם לאיוש. בגיל זה לאיוש נגרר לתוך המלחמה והשואה. במשך שש שנים הוא עובר את כל מדורי הגיהינום שהמלחמה והשואה הביאו על העם היהודי.הודות להרבה מזל, תושיה וסיוע מאנשים טובים, לרבות גרמנים, לאיוש ניצל פעמים רבות ממוות בטוח ושורד את השואה.

"זיקוקין די-נור" הוא ספר עם סיפורים קטנים מהחיים שכתב, ערך, תרגם וליקט יהושע (שוקה) די-נור. הספר מהווה אוסף של 67 סיפורים קצרים, מעוררי השראה ומחשבה המעניקים זווית ראיה שונה, מיוחדת ורעננה לחיים ולקשר בין אנשים בעבודה, בחברה ובחייהם הפרטיים.

" ...התעוררתי למשמע קולות. אבא דיבר עם אמא בהונגרית, שפה שאני לא הבנתי.... מהרעשים שבקעו מהחדר הסמוך הבנתי שקורה משהו נורא ומפחיד. שמעתי רהיטים זזים וכנראה הבנתי שיש שימוש בכוח... לא העזתי לא לקום ולא לדבר... באינטואיציה הבנתי שאני צריכה להעמיד פנים של ישנה... בבוקר, אבא אמר לי: "שרהל'ה תוציאי את הסכין מתחת לפריג'ידר ו..."" ( שרה דגן בגיל 14).

אווה הופמן מספרת את סיפורה האישי, סיפור של ילדה יהודייה פולנייה, שבסוף שנות החמישים של המאה העשרים היגרה בעל כורחה עם הוריה לקנדה, בגרה בצלם הכבד של אובדן השורשים וטשטוש הזהות, ולאט- לאט בכל זאת מצאה את מקומה בנכר ובשפה זרה, ואף עשתה בארצות הברית קריירה מזהירה של אשת רוח. מן האובדן המתאים של בית חם ואוהב של נופי ילדות ותרבות, דרך חווית הזרות והניכור, ועד להסתגלות הדרגתית, המאולצת, המסקרנת, המנה לבסוף: זה הנתיב המרתק שהספר מוליך בו אץ קוראיו.

זלדה שניאורסון-מישקובסקי, מהמשוררות החשובות ביותר בשפה העברית, לא כתבה רק שירים אלא גם רשימות, סיפורים, אגדות, חלקי מחזות, רשמים מספרים, תרגומים ומכתבים, שאת חלקם לא שלחה מעולם. אבל זלדה גם עסקה  כל ימיה בציור וברישום.
 
לרגל שנת השלושים למותה, והמאה להולדתה, מכונסים בספר זה לראשונה מבחר מרשימותיה, מכתביה וציוריה, מבחר שיוסיף ממד חדש ליצירתה.
 
 

שנכתב ב-1861, לאחר שג´ייקובס הצליחה לברוח צפונה. ממספר מוגבל של עובדי כפיה, שחורים ולבנים, שהובאו לווירג´יניה ב-1607, גדל מוסד העברות והתפתח. החל מ-1654 מותר היה להפוך אדם לעבד למשך כל חייו במרבית ארצות הברית. עד המאה ה-18 כבר נקבעו תקדימים משפטיים לפיהם העבדים יהיו ממוצא אפריקאי ולעתים ממוצא אינדיאני. החלק הנורא בעבדות האמריקנית, לפי ג´ייקובס, הוא שאדונים לבנים, בעלי משפחה ועמדה בקהילה, היו מכניסים להריון שפחות שחורות ואת הילדים שלהם איתן מוכרים אחר כך כעבדים.

אסמעיליה. קהיר. לונדון. ניו יורק. וושינגטון. רחובות. ירושלים. הרצליה.

איגרת מידע נוריתה

קבלו את החדשות האחרונות מהאתר!

לייק לנוריתה

צור קשר

צור קשר

לכתיבת ביקורות ויצירת קשר עם נוריתה שלחו טופס או מייל:[email protected]

נוריתה – אתר על ספרים, ספרות ובעיקר ביקורות על ספרים. אוהבי הספרות והקריאה ימצאו המלצות על ספרים, מידע על ספרים חדשים, שפע של ספרים לנוער, ספרים לילדים, ספרי מתח, ספרי בישול, כתבי עת ועוד...
נורית וייסמן ת"ד 733 ערד 8910602 | [email protected] | עיצוב ובניית האתר בדרופל סטודיו VITI