כעת גולשים באתר: 239
מספר הספרים באתר: 17,746
מספר הביקורות באתר: 40,797
טוויטר
פרסום אתר ימין קטן תחתון
אי קאסט
פייסבוק
טוויטר
נעיצת ספר באתר נוריתה
פרסום באתר נוריתה

ז'אנר - מאמרים

Pages

מרתק לגלות כיצד בכל ספר חדש מְמַקֵּם אפלפלד את העלילה בעשור שונה מבין עשוריה של המאה העשרים. עובדה זו מודגמת היטב בזמניהם של שני הרומאנים האחרונים שלו. בעוד שעלילת "כתר הברזל", שהופיע זה עתה (בהוצאת כנרת, זמרה-ביתן 2016, 269 עמ'), מתרחשת בשנות מלחמת העולם הראשונה (1918-1914), התרחשה עלילת ספרו הקודם "לילות קיץ ארוכים", שהופיע לפני כשנה, בעשור הרביעי של המאה הזו, בשנותיה של מלחמת העולם השנייה (1945-1939).

 

חלק א': סיפורי הנשים העקרות בספר בראשית

האמנם רק על עצמה ידעה רחל לספר בשיריה?                            

* עיקריה של מסה זו הציג המחבר ב-18/6/2016 בהרצאה שחתמה סמינר בן יומיים שהוקדש לשירת רחל בכינוס של "אבות ומייסדים ללימוד מורשת ישראל" שהתקיים בקיבוץ מעלה החמישה.

 

הספדו של הרצל חקק יו"ר אגודת הסופרים העברים עם מותה של המשוררת והסופרת היקרה, מלכה נתנזון ז"ל

 

דברים על קברה של מלכה נתנזון זיכרונה לברכה. היום בשעה 1 וחצי בצהריים, תיערך ההלוויה בבית עלמין ירקונים, שער גאולה. בשמי ובשם הוועד המנהל של אגודת הסופרים, תנחומים לאמנון היקר ולמשפחה. אגודת הסופרים אבלה עליה, יהיה  זכרה ברוך.

 

 

בשבוע הבא יתקיימו שני מפגשים עם שתי כותבות מעוררות השראה, בבבית הספר לכתיבה בסדנאות הבית של אשכול נבו ואורית גידלי 
בסטודיו, ברחוב נועם 2 במתחם שוק הפשפשים ביפו
ביום א'  3.8  ב - 19:30 תתארח אצלנו המשוררת דורית רביניאן שתדבר על רב-המכר החדש שלה, "גדר חיה" 
וביום ג'   5.8 ב - 19:30  המשוררת אגי משעול  שתדבר על יצירתה ושירתה
 

רשימת שמות 66 זוכי תחרות הכתיבה הארצית בשנה זו- תשע"ד בין תלמידי בתי ספר יסודיים בישראל (ג-ו). התחרות מתקיימת זו השנה העשירית במסגרת "אגודת הסופרים העברים בישראל". הזוכים שקיבלו הודעות על זכייתם ישתתפו בטקס חגיגי שיתקיים בחודש יוני באולם ה"סינימטק" בתל אביב, בו יוענק להם "ספר היצירות של ילדי ישראל המצטיינים בכתיבה" .

בספרו "שירי המפולת והפיוס" שהופיע ב-1938 כלל שלונסקי שיר לירי קצר, שהוא דוגמא  מגובשת לשיר אקספרסיוניסטי, שבאמצעותו ביטא דור משוררים צעיר בארץ ישראל בין שתי מלחמות העולם במאה הקודמת, המאה העשרים, את הרגשת החרדה הקיומית של האדם בעידן המודרני. בכך הגיב דור המשוררים הזה על השירה האימפרסיוניסטית של משוררי הדור הקודם שביטאו בשירתם בדרך כלל הרגשה אופטימית, כי בזכות הנאורות המוסרית ובסיוע הקידמה המדעית והטכנולוגית העולם יתייצב לתועלת האדם ויעניק לו ביטחון קיומי איתן יותר.

ילד קטן בתוך ענני המוות של ה'פרהוּד'. חג השבועות של שנת תש"א בבגדאד היה חג טבול בדם. הרצל חקק מספר את סיפורם של אחֵי אמו הבכורים שנרצחו בפרעות, את תגובת האח הקטן משה. הלב נקרע: ביום מתן תורה, שכוֹל נורא.

 

ארי האבן נוֹשֵׂא הִיסְטוֹרְיָה

 

 

יֶלֶד בִּירוּשָלַיִם נוֹשֵא הִיסְטוֹרְיָה

יְלָדִים חוֹלְמִים עַל אֲרָיוֹת.

בְּרוּחָם אוֹר יָה.

אֲרוֹן הַבְּרִית וּמְלָכִים.

 

ראוי שייכתבו על אלישע אלישע פורת ז"ל (1938-2013) דברים אולי יותר מאשר על אנשי ספר אחרים, וזאת מהטעם הפשוט שהוא הקדיש שנים רבות מחייו להנצחת זכרם של אנשי רוח אחרים, בעקר שכוחים ("להצלתם מן השכחה האכזרית", כפי שכתב), בתוארו הנוסף כמתעד או כ"בלש ספרותי".

Pages

איגרת מידע נוריתה

קבלו את החדשות האחרונות מהאתר!

לייק לנוריתה

צור קשר

צור קשר

לכתיבת ביקורות ויצירת קשר עם נוריתה שלחו טופס או מייל:[email protected]

אתר מתג
נוריתה – אתר על ספרים, ספרות ובעיקר ביקורות על ספרים. אוהבי הספרות והקריאה ימצאו המלצות על ספרים, מידע על ספרים חדשים, שפע של ספרים לנוער, ספרים לילדים, ספרי מתח, ספרי בישול, כתבי עת ועוד...
נורית וייסמן ת"ד 733 ערד 8910602 | [email protected] | עיצוב ובניית האתר בדרופל סטודיו VITI