כעת גולשים באתר: 261
מספר הספרים באתר: 17,682
מספר הביקורות באתר: 40,532
טוויטר
פרסום אתר ימין קטן תחתון
אי קאסט
פייסבוק
טוויטר
נעיצת ספר באתר נוריתה
פרסום באתר נוריתה
מידע ופרטים על הספר ביקורות על הספר תגובות הגולשים
סוף היהדות בארצות האסלאם
  שפת מקור
עברית
  ז'אנר
  מספר עמודים
275
  הוצאה לאור הוצאת ספרים כרמל
  שנת הוצאה לאור של המקור
2018
  עורך שמואל טריגנו
  תאריך הכנסה לאתר
15/11/2018
     
 
סוף היהדות בארצות האסלאם - אתר נוריתה
מס' גולשים שצפו בספר: 1426
לקריאת הפרק הראשון של הספר >>>
 

בין השנים 1940 ל-1970, לאחר השמדתה של יהדות אירופה, התרחש אירוע שמידת ההתעלמות ממנו לא היתה פחותה מהיקפו העצום: הקהילות היהודיות של העולם הערבי-מוסלמי נעלמו כמעט כליל. כמיליון יהודים נאלצו לגלות מארצותיהם. 600,000 מתוכם מצאו מקלט בישראל, שהם היוו בה את רוב האוכלוסייה. ייתכן שבלעדיהם ישראל לא היתה שורדת. ואף על פי כן, תולדות עלייתם הסתירו את צידה האחר של אותה היסטוריה: הצד של הגירוש, של ההדרה, של העושק, של ההפליה מתוך מניע לאומני ואסלאמי. השלטון הקולוניאלי שיחרר את הדמהי, הלא מוסלמים ממצב ההשפלה שהם היו שרויים בו. אך משהוא הסתלק, אלה נועדו שוב לסגת למעמד של נתינים מסוג ב'. הוכחה חותכת לכך היא עוינותו של העולם הערבי-מוסלמי הרודף אחריהם כישראלים במדינת ישראל, שהם הפכו בה לאזרחים חופשיים.

 

מדוע וכיצד היסטוריה זו הודחקה, על ידי הישראלים, ואף בידי חלק מן הספרדים עצמם, וגרוע מזה: בידי האקדמיה והאליטות הפוליטיות? זהו הסוד השמור ביותר של הסכסוך המזרח תיכוני. השלכותיו על תדמית ישראל במדיניות הבינלאומית מזיקות במיוחד. הוא סולל את הדרך למלחמה האידיאולוגית שמנהלים הפלסטינים נגד מדינת ישראל. באופן מעמיק יותר, הוא אוסר על הספרדים להלביש במילים את הטראומה שלהם ומונע מהם לשאת בהיסטוריה שלהם.

 

ספר זה, שנכתב בחלקו בידי היסטוריונים ישראלים, מתאר כיצד 11 קהילות יהודיות (מצרים, עיראק, לוב, תימן, טורקיה, תוניסיה, אלג'יריה, מרוקו, לבנון, סוריה, איראן) נעלמו תוך שנים ספורות. ספר זה מקבץ במאמץ חסר תקדים את הנתונים הנחוצים לכתיבתה של היסטוריה פוליטית כוללת של העולם הספרדי בעידן המודרני.

הספר יצא לאור במקור בהוצאת Denoël, פריז, 2009.  

 

*****

פרופ' שמואל טריגנו סוציולוג ופילוסוף יהודי צרפתי יליד אלג'יריה (1948) בוגר האוניברסיטה העברית, פרופסור אמריטוס לסוציולוגיה של הדת ולסוציולוגיה של הדעת ושל הפוליטיקה באוניברסיטת פריז. חוקר את חידת המודרניות ואת מהות היהדות ביחס למימד הפוליטי של העולם.

טריגנו פיתח שיטה המקשרת בין חקר המחשבה היהודית ושל העולם היהודי למטאפיזיקה, לפילוסופיה הפוליטית ולמדעי החברה. משילוב זה בין מחקר ספקולטיבי ואקדמאי הגיע לתובנות מקוריות.

חיבר  25 ספרים במגוון תחומים (פילוסופיה פוליטית, היסטוריה, סוציולוגיה, מטאפיזיקה), רובם ככולם מוקדשים ליהדות. יושב ראש מייסד של האוניברסיטה העממית של היהדות, מייסד ועורך של כתב העת ללמודי היהדות, פרדס (פריז). מייסד שותף של עמותת דיאלוגיה (ישראל).

מתגורר כיום בישראל.

על הכותבים

רות טולדנו־אטיאס חוקרת באוניברסיטת פריז בה כתבה דוקטוראט בסוציולוגיה בנושא "תדמית היהודים הספרדיים בהיסטוריוגרפיה היהודית במאות 19 ו־20".

רישר איון (2008-1948), היסטוריון וחוקר יהודי אלג'יראי-צרפתי פרופסור מן המניין באוניברסיטת פריז. מומחה בהיסטוריה של יהודי צפון אפריקה וצרפת. מחבר הספר Les Juifs d’Algérie. Deux mille ans d’histoire (1982) ועוד שלושה ספרים ו-145 מאמרים.

ריפעת נ. באלי, היסטוריון וחוקר יהודי טורקי חי ועובד באיסטנבול. פרסם ספרים ומאמרים בנושא יהדות טורקיה והאנטישמיות בטורקיה.

יגאל בן־נון, חוקר, פרסם בנושא היהודים במרוקו. ספרו האחרון שיצא לאור:  קיצור תולדות יהוה (2016).

אסתר מאיר גליצנשטיין, פרופסור (אוניברסיטת בן גוריון), כתבה על תולדות יהודי עיראק במאה ה־20, מחברת הספר בין באגדד לרמת גן, יוצאי עיראק  בישראל (2009).

ירון הראל, פרופסור (אוניברסיטת בר אילן), מחבר הספר ספינות של אש למערב: תמורות ביהדות סוריה בתקופת הרפורמות העת'מאניות 1880-1840 (2003)

לבנה זמיר, חוקרת והיסטוריונית, ספרה תור הזהב של יהודי מצרים בעת החדשה זכתה בפרס ראש הממשלה 2016 למחקר אקדמי על יהודי ארצות ערב.

ג'אק טייב (2011-1932) יליד טוניס היסטוריון באוניברסיטת פריז. פירסם בנושא ההיסטוריה של המאגרב ויהודי המאגרב, מחבר הספר Etre Juif au Magreb à la veille de la colonization (1994).

שמואל טריגנו, פרופסור אמריטוס (אוניברסיטת פאריס), עורך L’exclusion des Juifs des pays arabes (2003), Le monde sépharade, histoire et civilisation (2006).

מוריס רומני, פרופסור אמריטוס (אוניברסיטת בן גוריון), פירסם בנושא יהודי לוב, מחבר הספר יהודי לוב – דו קיום; רדיפות; עלייה (2014).

אורלי רחימיאן, חוקרת, פירסמה בנושא ההיסטוריה של יהדות איראן. כתבה דוקטוראט בנושא: "דימוי היהודים בעיניהם של איראנים במהלך המאה ה־20".

 

המלץ לחבר

סוף היהדות בארצות האסלאם
(Your name) המליץ על דף מ- nuritha.co.il
(Your name) חשב שיהיה לך מעניין לקרוא דף מ- nuritha.co.il
שלח ביקורת לעורכי האתר מידע על הספר תגובות על הספר
   
   

איגרת מידע נוריתה

קבלו את החדשות האחרונות מהאתר!

לייק לנוריתה

צור קשר

צור קשר

לכתיבת ביקורות ויצירת קשר עם נוריתה שלחו טופס או מייל:[email protected]

אתר מתג
נוריתה – אתר על ספרים, ספרות ובעיקר ביקורות על ספרים. אוהבי הספרות והקריאה ימצאו המלצות על ספרים, מידע על ספרים חדשים, שפע של ספרים לנוער, ספרים לילדים, ספרי מתח, ספרי בישול, כתבי עת ועוד...
נורית וייסמן ת"ד 733 ערד 8910602 | [email protected] | עיצוב ובניית האתר בדרופל סטודיו VITI