כעת גולשים באתר: 185
מספר הספרים באתר: 17,192
מספר הביקורות באתר: 38,225
לחנות
לייק לנוריתה
אי קאסט
השתתפות בפרויקט
נעיצת ספר באתר נוריתה
פרסום באתר נוריתה
  אבי רט  

אבי רט (נולד ב-17 ביולי 1959, י"א בתמוז תשי"ט) איש חינוך ותקשורת ישראלי. מרצה לתחומי יהדות, היסטוריה, חינוך, תנ"ך ותקשורת במסגרות אקדמאיות ואחרות ברחבי הארץ והעולם. ראש מכון ש"י באוניברסיטת בר-אילן וחבר ארגון רבני צוהר.

 
 
רט הוא בן לניצולי שואה. נולד ברחובות, ולמד בצעירותו בבית ספר תחכמוני בעיר זו ובישיבה התיכונית קריית הרצוג בבני ברק. לאחר מכן פנה ללמוד בישיבת הכותל, במסגרת ה'הסדר'. את שירותו הצבאי עשה בחיל השריון, ושימש בתפקידי מפקד טנק וכסמל מבצעים. לאחר שחרורו מצה"ל עסק בחינוך, ושימש, בין היתר, כמחנך כיתה בחטיבת ביניים אדר"ת בבת ים. רט הוא חתנו של המהנדס צבי קמיל, אשר שימש כיו"ר הוועדה לבטיחות גרעינית, וזכה בפרס בטחון ישראל לשנת 1965.
 
מתגורר בגבעת שמואל החל משנת 1984, והינו אחד מראשי הקהילה במקום. בעל תואר ראשון בעבודה סוציאלית, תואר שני בלימודי יהדות והיסטוריה והחל לימודי דוקטורט בנושא תקשורת והיסטוריה.
 
ב-8 בספטמבר 2005, ד' באלול תשס"ה, נפטר בנו השני, חנן רט, לאחר מאבק ממושך במחלת הסרטן.
 
פעילות חינוכית
 
רט הקים ב-1982 את מכון ש"י באוניברסיטת בר-אילן, מכון העוסק בהעברה של מגוון פעילויות חינוכיות-ימי עיון,סדרות חינוך והשתלמויות לבני נוער, מורים, סטודנטים, מפקדים, קצינים ומבוגרים ברחבי הארץ והעולם. במלחמת לבנון השתתף בקרב סולטאן יעקב, חוויה אותה תיאר לא אחת כמשמעותית וכמשפיעה על עבודתו וערכיו. בעקבות זאת רט פעיל בנושא השבויים והנעדרים במסגרת העמותה ובמסגרת פעילות ציבורית בעניין.
 
רט מוכר לציבור רחב כאישיות חינוכית ותקשורתית בזכות ספריו ופעילותו הציבורית והתקשורתית. בשלבי הקמתו של ערוץ הטלוויזיה תכלת היה רט העורך הראשי של תכניו, ובשנים 2002 - 2006 שימש כעורך הראשי והמנהל החינוכי של תנועת מבראשית, שהיה שותף להקמתה. לאחר מכן, החל בשנת 2006, התמנה למנהל החינוכי של מפעל תרי"ג, שמרכזו בארצות הברית ועניינו הוצאה לאור של אנציקלופדית תרי"ג וכתיבת תוכניות לימוד לבתי ספר יהודיים ברחבי העולם.
 
רט משמש כמרצה לתקשורת,יהדות,היסטוריה וחינוך במסגרות אקדמאיות, חינוכיות וציבוריות שונות בארץ ובחו"ל. בשנת 2011 הפעיל פרויקט תקשורת ייחודי להורים ומורים בנהריה, צפת, כרמיאל, מעלות ובית שאן.
 
במשך שנים רבות עובד רט עם גורמי צה"ל והביטחון השונים בארץ, בהפעלת פרויקטים וסדרות חינוך לחיילים ומפקדים בנושאי הכנה לגיוס, שירות משמעותי וחיזוק הזהות היהודית הישראלית והציונית.
 
פרסומו בקרב הציבור הרחב נוצר בעקבות מכלול ומגוון פעילויות תקשורתיות וחברתיות ובהן תוכנית הטלוויזיה הוותיקה "מבראשית" אותה הוא מגיש בימי שישי החל משנת 1996, בערוץ הראשון. כמו כן הגיש רט במשך שנים רבות בקול ישראל ובערוץ 7 תוכניות שונות בנושאי חינוך, תרבות ואקטואליה, וכן הנחה אירועים רבים ומגוונים דוגמת חוג התנ"ך של נשיא המדינה.
 
רט כותב טור שבועי קבוע באתר האינטרנט ynet, טור שבועי קבוע במוסף "דיוקן" של העיתון "מקור ראשון", טור שבועי בשבועון "שבתון" וכן מרבה להופיע ולכתוב בערוצי התקשורת השונים.
 
בספטמבר 2012 התמנה רט להיות העורך הראשי של 'התלמוד הישראלי'- שבעה כרכים המקיפים את כל התלמוד הבבלי,מעובדים וערוכים לילדים ונוער, ויוצאים לאור על ידי הוצאת ידיעות אחרונות. במקביל מונה רט למנהל אסטרטגיה ערכית וקהילתית בחברת התרופות 'מדיסון', הנותנת את החסות לפרויקט התלמוד הישראלי.
 
כעובד סוציאלי עסק רט בפרויקטים הקשורים לתחום הקשישים והסיעוד, שיקום אסירים, ובשנים האחרונות בתחום הכנה לחיי משפחה וייעוץ נישואין. רט הקים ומפעיל את מרכז 'קריאת כיוון'- להכוונה וייעוץ אישי חינוכי ומשפחתי. בתחום החינוך והתקשורת הוא כותב ומפעיל תוכניות לימודים חדשניות וייחודיות בנושאי זהות יהודית,תקשורת המונים ותקשורת משפחתית בבתי ספר יהודיים בישראל ובעולם. השואה היא מרכיב חשוב בתכניות הלימוד שאותן הוא מעביר ועיקר הביטוי לכך ניתן בהנחייתו לקבוצות ומשלחות לפולין. רט משמש כמדריך הראשי במסעות לפולין מטעם התאחדות הסטודנטים הארצית, וכן שימש כחבר הצוות ההקמה וההיגוי של פרויקט 'מסע ישראלי' בו נוטלים מדי חלק אלפי בני נוער ישראלים.
 
משמש כחבר בארגון רבני צוהר, ועורך חופות לזוגות ישראליים, חופות הכוללות מפגשי הכנה והמשך שמירה על קשר ישיר בין הרב לזוגות.
 
 
ספריו
 
ספר הקידוש (כתיבה ועריכה) - ספר ובו כל נוסחי הקידוש לשבתות ומועדים, בשילוב הסברים וחומר רקע.
 
בנוסף הוציא לאור שלשה ספרי עלילה המיועדים לנוער בעיקר בגילאי בר ובת מצוה ולנוער בגילאי תיכון, למורים למחנכים ולמדריכים: "כוח 12", "כוח 13", ו"שלם יותר מלב שבור". הספרים מספרים בסגנון עלילתי את העובר על ילדים ישראליים בתקופת הנעורים, והתמודדותם עם סוגית הזהות היהודית והאישית, תוך חיבור בין דורות, ערכים ודמויות. הספרים יצאו לאור בהוצאת ידיעות ספרים.
 
שלם יותר מלב שבור, עם הודיה בונן, הוצאת ידיעות ספרים, 2008.
 
הגדה ליום העצמאות, בהוצאת תנועת 'אמונה', תשס"ט.
 
כוח 13, שנכתב יחד עם סמדר שיר, יצא בהוצאת "ידיעות אחרונות" (זכה מידי התאחדות הוצאות הספרים בישראל בפרס "ספר הזהב" לשנת 2010 לציון מכירת 20,000 עותקים).
 
כוח 12, שנכתב יחד עם הודיה בונן, יצא בהוצאת "ידיעות אחרונות" (זכה גם הוא בפרס "ספר הזהב" לשנת 2011, של התאחדות הוצאות הספרים בישראל, לציון מכירת 20,000 עותקים. בכך הפך רט להיות מבין הסופרים היחידים הזוכים בפרס "ספר הזהב" במשך שנתיים רצופות).
 
בעוז ותעצומות - ביוגרפיה של הרב שלמה גורן, הוצאת ידיעות ספרים, תשע"ג (כתיבה ועריכה).

איגרת מידע נוריתה

קבלו את החדשות האחרונות מהאתר!

צור קשר

צור קשר

לכתיבת ביקורות ויצירת קשר עם נוריתה שלחו טופס או מייל:[email protected]

נוריתה – אתר על ספרים, ספרות ובעיקר ביקורות על ספרים. אוהבי הספרות והקריאה ימצאו המלצות על ספרים, מידע על ספרים חדשים, שפע של ספרים לנוער, ספרים לילדים, ספרי מתח, ספרי בישול, כתבי עת ועוד...
נורית וייסמן ת"ד 733 ערד 8910602 | [email protected] | עיצוב ובניית האתר בדרופל סטודיו VITI