כעת גולשים באתר: 212
מספר הספרים באתר: 17,444
מספר הביקורות באתר: 39,265
הדסטרט
אי קאסט
השתתפות בפרויקט
נעיצת ספר באתר נוריתה
פרסום באתר נוריתה
מידע ופרטים על הספר ביקורות על הספר תגובות הגולשים
גשם שחור
  שם הסופר
  שפת מקור
עברית
  ז'אנר
  מספר עמודים
169
  הוצאה לאור גלים הוצאת ספרים אחרת
  שנת הוצאה לאור של המקור
2017
  תאריך הכנסה לאתר
14/09/2017
  תגיות דיסטופיה
     
 
גשם שחור - עמוס מוקדי - אתר נוריתה
מס' גולשים שצפו בספר: 1281
 

*ספר שמיני לאחד מהסופרים והמחזאים המבוגרים בישראל* הספר בסוגת הדיסטופיה מספר על היום בו שואה גרעינית תשטוף את הארץ*

 

בדיוק בימים בהם מנהיג צפון קוראה מאיים "להטביע את יפאן ולהפוך את ארצות הברית לאפר", רואה אור ספר חדש מאת הסופר עמוס מוקדי (86) המתאר מה קורה כשהאיומים הנוראים הופכים למעשים. הספר "גשם שחור" (גלים), מספר על שואה גרעינית המשמידה את כל הקיים על פני האדמה.  אומר עמוס מוקדי: "מאחורי כל תיאור של סוף האנושות, תמיד מבצבץ דימוי של איך העולם צריך – או צריך היה – להיות. תיאור מוקדם של עולם אידיאלי הוא גן העדן שלנו, שהאדם החוטא מגורש ממנו, אך מוסיף לחטוא ומביא עליו את אסון המבול. ואם כך אז, מה הם סיכויינו לשרוד? אוטופיות רבות הוסיפו להיכתב מאז עד היום, אבל, אחרי שגם החלום הקומוניסטי הפך לחלום בלהות, אנו נוהגים להיזהר בתיאורו של עולם אידיאלי המאויש בבני אדם חסרי חטאים".

 

מוקדי מתאר בגשם שחור  אנשים בודדים (תושבי תל-אביב) ששרדו. הם לא רק מתקשים ליצור מגע ראשוני זה עם זה, מחשש שהאחר יגזול את מעט המזון והמים שברשותם, אלא, בנוסף לקשיי הקיום הכמעט-בלתי-ניתנים-לתיאור, עליהם גם לגבור על אחרים, שבהיעדר כל אמצעִי מחְיה אחר, אוכלים זה את בשרו של זה...את גיבוריו מוביל מוקדי בניסיון נואש להוציא לחם מהאדמה. אין להם זמן להקדיש לפתרונות כוללים לשאלות העומדות בפניהם – אם היומיומיות ואם אלה ה"גדולות". את חייהם הם מנהלים "מרגע לרגע", כמעט ללא כל תכנון מוקדם. הם שונים באופיים זה מזה, אבל המציאות כופה עליהם גם לקבל את האחר וגם לכבדו. עשייתם היא "מינימליסטית" – אם בקיום הגוף ואם בשאלות של רוח או תרבות. השיר היחיד שעולה על שפתיהם, במצב סכנה של מוות בצמא, הוא "עלי באר", מתוך איזה טקסט עתיק שהולחן בקיבוץ. גם לתיקון תקנות לקהילתם הקטנה אין להם זמן – וכשמוצעת תקנה כלשהי, ברור שהיא "תישאר על הנייר" (הביטוי אנכרוניסטי, כמובן; אין להם לא נייר ולא מכשירי כתיבה).

 

זוהי נובלה הנקראת בנשימה אחת ומגיעה לשיא בעימות בין הקבוצה המרכזית (שאפשר לכנותה היצרנית) לבין אוכלי האדם. הפתרון לעימות הוא מפתיע.  

 

"גשם שחור" הינו ספרו השמיני של מוקדי, סופר ומחזאי, שהתחנך במשמר העמק נלחם במלחמת העצמאות על הגנת העמק. ספרו הראשון, "חיי נביא", הינו טרילגיה על חיי עמוס הנביא. הרומן הקודם שלו ראה אור בשנת 2012 ונקרא "מלאכים על התקרה".  

 

המלץ לחבר

גשם שחור
(Your name) המליץ על דף מ- nuritha.co.il
(Your name) חשב שיהיה לך מעניין לקרוא דף מ- nuritha.co.il
שלח ביקורת לעורכי האתר מידע על הספר תגובות על הספר
   
האתגר פרדיגמה יהודית חדשה - עמוס מוקדי - אתר נוריתה
מלאכים על התקרה - עמוס מוקדי - אתר נוריתה
   

איגרת מידע נוריתה

קבלו את החדשות האחרונות מהאתר!

לייק לנוריתה

צור קשר

צור קשר

לכתיבת ביקורות ויצירת קשר עם נוריתה שלחו טופס או מייל:[email protected]

נוריתה – אתר על ספרים, ספרות ובעיקר ביקורות על ספרים. אוהבי הספרות והקריאה ימצאו המלצות על ספרים, מידע על ספרים חדשים, שפע של ספרים לנוער, ספרים לילדים, ספרי מתח, ספרי בישול, כתבי עת ועוד...
נורית וייסמן ת"ד 733 ערד 8910602 | [email protected] | עיצוב ובניית האתר בדרופל סטודיו VITI