כעת גולשים באתר: 239
מספר הספרים באתר: 17,344
מספר הביקורות באתר: 38,933
לחנות
לייק לנוריתה
אי קאסט
השתתפות בפרויקט
נעיצת ספר באתר נוריתה
פרסום באתר נוריתה
מידע ופרטים על הספר ביקורות על הספר תגובות הגולשים
רק פה לא קרה שום דבר
  שם הסופר
  שפת מקור
עברית
  ז'אנר
  מספר עמודים
395
  הוצאה לאור ידיעות ספרים
  שנת הוצאה לאור של המקור
2014
  עורך עטרה אופק
  סדרה ליריקה
  תאריך הכנסה לאתר
05/01/2014
     
 
רק פה לא קרה שום דבר - פאולה אנדריאה סלע - אתר נוריתה
מס' גולשים שצפו בספר: 4580
 

פאולה אנדריאה (רונית) סלע נולדה בארגנטינה וגדלה בישראל. הרומן שכתבה מספר סיפור שטרם סוּפּר, לא בספרות העברית לפחות. סיפורם של אלה שעלו לכאן מארגנטינה בשנות ה-70, ובעצם הם ניצולים: ניצולי אותם ימים בארגנטינה של הגנרלים, שבה אנשים נאסרו, עוּנוּ, נעלמו לבלי שוב.

"נראה לי שזה הדבר היחיד שנשאר להם משם" – כותבת סלע על הורי הגיבורה שלה, דניאלה – "הסודיות. הם אף פעם לא סיפרו לי כלום..."

ואולי זאת הסיבה לשתיקה האופפת את הפרק הזה בחיי האנשים האלה, ולסודות האפלים המלווים את שגרת חייהם ולא נותנים להם מנוח.

ארבע דמויות דוברות בספר, והסיפורים שלהן נשזרים אלה באלה ומפגישים אותן זו עם זו: דניאלה – צעירה מבולבלת, קצת אבודה, שמחפשת את דרכה; יעל, הפסיכולוגית שהיא פונה אליה לצורך קבלת מסמך מסוים אבל נשארת, ונפשותיהן נקשרות; דן, ידיד-הנפש שלה; ואלמה, אמא של דניאלה.

הספר נקרא בשטף שאי-אפשר לעוצרו. העלילות המתפתלות והסודות ההולכים ונחשפים סוחפים את הקורא ומעוררים התרגשות – לצד אמפתיה עצומה גם כלפי מי שחטאו – וקשה, קשה לעצור את הדמעות.

 פאולה אנדריאה סלע, שזה ספרה הראשון, מפתיעה בכישרון סיפורי עצום ומצליחה לספר את סיפורם של שני דורות – בנות והוריהן – באופן מעורר השתאות.

סלע, בת 42, נשואה ליובל ואימא לשלוש בנות, גרה בצבעון.

"כי ככה תמיד הרגשתי – שכל הדברים הטובים קרו בארגנטינה, וכל הדברים הרעים קרו בארגנטינה, ורק פה לא קרה שום דבר."

"כמו תמיד אחרי שאני מספרת את הסיפור הזה על הילדוּת שלי, אני מרגישה שקרנית. זה אולי סיפור טוב, אבל זה לא הסיפור שלי. כי מי שזה קרה לה, אותה אני לא זוכרת. אני כן זוכרת את הילדה שהייתי פה, בארץ. זאת שלא קרה לה שום דבר מיוחד, שגרה כל הילדוּת באותה דירה קטנה בבניין הכי מכוער ברחובות."

בעניין ניצולי אותם ימים בארגנטינה, שבה אנשים נאסרו, עוּנוּ ונעלמו לבלי שוב:
בסרטון הבא תמונות מתערוכה של הצלם גוסטבו חרמנו, שאחד מאחיו נחטף ונעדר. גוסטבו צילם משפחות בשנות ה70, ובשנת 2006 חזר אל אותן המשפחות וצילם אותן באותן התנוחות וזוויות הצילום - כולל הריק של אלו שנעדרים. ההמחשה של אלו שאינם - מטלטלת ועוצמתית.

 

"השיטה שנבחרה על ידי הדיקטטורה בארגנטינה בין השנים 1976-1983 לטיפול באנשים שהיו חייבים להתפוגג אל האין הייתה העלמתם בכוח...
יותר מהמשפטים הפליליים, מן החקירות של עיתונאים או מהמאמרים הפילוסופיים, האמנות מטהרת את הריק הכואב שנגרם על ידי היעדרות בלתי נתפסת. התמונות של גוסטבו חרמנו והנקודות שמופיעות במקום השם בכל אחת מהתמונות מזכירות את הטראומה המובנית בזהות הארגנטינאית העכשווית ומכניסות אותנו אל המיסתורין של הזמן, המתגלה באלימות השותקת של ההבעה הקפואה." ברנרדו ורביצקי (סופר ועיתונאי ארגנטינאי מאוד ידוע על התערוכה.)  

 
סרטון:
תמונות:
רק פה לא קרה שום דבר - פאולה אנדריאה סלע - אתר נוריתה
הצלם גוסטבו חרמנו בילדותו עם שלושת אחיו, וכעבור שנים עם שניים מהם. האח השלישי, הנעדר מן התמונה, נחטף בארגנטינה ועקבותיו נעלמו

המלץ לחבר

רק פה לא קרה שום דבר
(Your name) המליץ על דף מ- nuritha.co.il
(Your name) חשב שיהיה לך מעניין לקרוא דף מ- nuritha.co.il
שלח ביקורת לעורכי האתר מידע על הספר תגובות על הספר
   
   

איגרת מידע נוריתה

קבלו את החדשות האחרונות מהאתר!

צור קשר

צור קשר

לכתיבת ביקורות ויצירת קשר עם נוריתה שלחו טופס או מייל:[email protected]

נוריתה – אתר על ספרים, ספרות ובעיקר ביקורות על ספרים. אוהבי הספרות והקריאה ימצאו המלצות על ספרים, מידע על ספרים חדשים, שפע של ספרים לנוער, ספרים לילדים, ספרי מתח, ספרי בישול, כתבי עת ועוד...
נורית וייסמן ת"ד 733 ערד 8910602 | [email protected] | עיצוב ובניית האתר בדרופל סטודיו VITI