כעת גולשים באתר: 237
מספר הספרים באתר: 17,611
מספר הביקורות באתר: 39,971
טוויטר
פרסום אתר ימין קטן תחתון
אי קאסט
פייסבוק
טוויטר
נעיצת ספר באתר נוריתה
פרסום באתר נוריתה
מידע ופרטים על הספר ביקורות על הספר תגובות הגולשים
מהודו ועד כאן
  שפת מקור
עברית
  ז'אנר
  מספר עמודים
143
  הוצאה לאור ראובן מס הוצאת ספרים
  שנת הוצאה לאור של המקור
2006
  עורך אלחנן ניר
  פירוט נוסף
הוגים ישראלים כותבים על הודו והיהדות שלהם
  תאריך הכנסה לאתר
05/11/2013
     
 
מהודו ועד כאן - אתר נוריתה
מס' גולשים שצפו בספר: 3505
 

50,000 צעירים ישראלים נוסעים בכל שנה לטיול במזרח, בכלל ולהודו בפרט. ארץ מיוחדת של ריחות וצבעים, רוחניות ממיסה, אלילות מסנוורת וגם עוני מוחצן הפכה לתחנה כמעט הכרחית במסע ההתבגרות הישראלי.

מדוע? האם ניתן למצוא קשר בין החוויות הרוחניות והאנושיות העוברות על המטייל בהודו לבין תרבותו היהודית? האם יש כאן זוהי בריחה לעולם זר של חוויה כבירה אך חולפת, או שמא פנייה אל נקודת השקה חדשה-ישנה אל תוך עולם פנימי מוכר מקדמת דנא?

בשאלות אלו עוסקים הכותבים בספר זה, המהווה נסיון, אולי ראשון מסוגו, לכנס אנשי רוח ויצירה ישראלים לבחינת המפגש הבין תרבותי שבין ישראל, יהדות והודו.

כותבי המאמרים: יהונתן גארב, יוחנן גרינשפון, מלילה הלנר אשד, דורי הנמן, דריה מעוז, רבקה מרים, אלחנן ניר, אורית סן-גופטה, ערך אלחנן ניר - בוגר ישיבת 'שיח', משורר, מורה לחסידות, עורך ספרותי בעיתון 'מקור ראשון'.

הכותבים יבררו יחד את הסיבות המהותיות לנסיעה למזרח בכלל ולהודו בפרט. רובם המוחלט של הכותבים נסעו ונוסעים להודו והמפגש הבלתי אמצעי עם אותו מרחב ניכר ללא ספק בכתיבה. הבחינה כאן היא חלקה אינטלקטואלית וחלקה אישית, חלקה מלאת הקשרים רגשיים וחווייתיים וחלקה קוגניטיבית ומסודרת, אולם המשותף לכל הכותבים כאן הוא המוכנות לעמוד חשוף מול התופעה ולהביט בה מלוא עיניים. הבטה שהיא מקסם מכשף מעצם היותו.

רבקה מרים משתפת בשני מסעות אישיים שערכה להודו, שני מסעות שונים, רבי רושם ועוצמה וכמעט הפוכים האחד ממשנהו.

מלילה הלנר-אשד נוגעת בזמינות הדתית ובחוויה המקדשית העולה וניצבת בפני כל הבא בשערי הודו, על הדבר המרוחק והמרתיע שהפך לפתע לקרוב ולמזמין, אך גם למלא בלא מעט כשלים.

יוחנן גרינשפון עוסק בהבדלים שבין התפיסה המערבית למזרחית, בתפיסות ה'אני' והזמן שונות, ומפגיש את הקורא בנספח עם דמותו העלומה יחסית של הרמן קלנבאך, ידידו היהודי של מהטמה גנדי.

הרב דורי (אביגדור) הנמן מספר על מפגשו כרב וכמורה בישיבה עם הודו. על השאלות שעורר בו המפגש, כיהודי, כישראלי וכאדם, ועל לימוד התורה שלו שהשתנה בעקבות המפגש עם הודו.

אורית סן-גופטה עורכת מפגש בלתי אמצעי עם אסכולות שונות במדיטציה וביוגה, ועם אנרגיות המפגש הרבות שמעוררת היוגה באדם.

דריה מעוז משתפת במחקר מעמיק שערכה ביחס לקבוצות הישראלים השונות הנוסעות להודו. היא סובבת סביב משמעות החוויות הנחוות שם ועל אתגור הזהויות היהודיות והישראליות דווקא מתוך מפגש זה.

יהונתן גארב עוסק בהתמערבות המזרח ובכניסת רכיבי הפסיכולוגיזציה אל שעריו. הוא ניגש לכך דרך המפגש עם הבודהיזם האמריקני ומתוך כך מגיע לעסוק בתופעת הניו-אייג' בכללה, על משמעויותיה הרבות.

 
תמונות:
מהודו ועד כאן - אתר נוריתה. אלחנן ניר והרצל חקק - צילמה תפארת חקק
מהודו ועד כאן - אתר נוריתה. אלחנן ניר צילם הרצל חקק

המלץ לחבר

מהודו ועד כאן
(Your name) המליץ על דף מ- nuritha.co.il
(Your name) חשב שיהיה לך מעניין לקרוא דף מ- nuritha.co.il
שלח ביקורת לעורכי האתר מידע על הספר תגובות על הספר
   
   

איגרת מידע נוריתה

קבלו את החדשות האחרונות מהאתר!

לייק לנוריתה

צור קשר

צור קשר

לכתיבת ביקורות ויצירת קשר עם נוריתה שלחו טופס או מייל:[email protected]

אתר מתג
נוריתה – אתר על ספרים, ספרות ובעיקר ביקורות על ספרים. אוהבי הספרות והקריאה ימצאו המלצות על ספרים, מידע על ספרים חדשים, שפע של ספרים לנוער, ספרים לילדים, ספרי מתח, ספרי בישול, כתבי עת ועוד...
נורית וייסמן ת"ד 733 ערד 8910602 | [email protected] | עיצוב ובניית האתר בדרופל סטודיו VITI