כעת גולשים באתר: 182
מספר הספרים באתר: 17,342
מספר הביקורות באתר: 38,911
לחנות
לייק לנוריתה
אי קאסט
השתתפות בפרויקט
נעיצת ספר באתר נוריתה
פרסום באתר נוריתה
מידע ופרטים על הספר ביקורות על הספר תגובות הגולשים
ירושלים של קדושה ושיגעון
  שם הסופר
,
  שפת מקור
עברית
  ז'אנר
  מספר עמודים
404
  הוצאה לאור אריה ניר הוצאה לאור
  שנת הוצאה לאור של המקור
2013
  פירוט נוסף
צליינים, משיחים והוזים
  תאריך הכנסה לאתר
14/10/2013
     
 
ירושלים של קדושה ושיגעון - פרופ' אליעזר ויצטום, ד"ר משה קליאן - אתר נוריתה
מס' גולשים שצפו בספר: 5223
 

אנשים רצים עירומים ברחובות, תיירים מסרבים לרדת ממגדלי העיר וצומות עד מוות

הם רק חלק מהביטויים לתופעה המסקרנת "תסמונת ירושלים".

מעטות הן הערים שכבשו את דמיונם ועוררו את רגשותיהם של אנשים כה רבים כפי שעשתה העיר ירושלים – המקום היחיד המקודש לשלוש הדתות המונותיאיסטיות. ירושלים של קדושה ושיגעון עוסק במבקרים שהגיעו אליה במהלך השנים מכל קצות תבל, איבדו את שפיות דעתם והפגינו מגוון התנהגויות מוזרות, שזכו לכינוי "תסמונת ירושלים".

 

גיבורי הספר הם נשים וגברים שבאו לעיר בעקבות חזיונות משיחיים או בחיפוש אחר זהותם העצמית. הספר מתאר את מצוקותיהם, את נסיבות הגעתם ואת השפעת הביקור על המשך חייהם. המחברים שבים אל העולם העכשווי רווי האלימות והטרור ומביאים את קורותיהם של יחידים ושל קבוצות קיצוניות שניסו תוך שימוש בכוח "להביא גאולה לעולם", אך, אם חלילה היו מצליחים לממש את תוכניותיהם ההזויות, היו מובילים להרס ולחורבן. כמו כן, דנים המחברים באווירה שנוצרה לקראת בואו של המילניום השלישי, כאשר אמצעי התקשורת ליבו את החרדות של קבוצות בעלות חזונות אפוקליפטיים אזוטריים לציפייה ההזויה לבואו של עידן "קץ העולם".

במסע הרוחני, האנתרופולוגי וההיסטורי המרתק שאליו לוקחים המחברים את הקוראים, הדמות המרכזית היא ירושלים עצמה, כפי שהיא משתקפת בתודעתם של המבקרים בה, בחוויותיהם, ובחותם שהותירה עליהם מרגע שמבטם נח על מראותיה ורגליהם פסעו באתריה.

 

כדי להבין לעומק את מהות התופעה חוקרים המחברים את הקשרים הפסיכולוגיים הנטווים בין אדם לבין מקום טעון משמעות, ואת הרקע הדתי והתרבותי לקשירת קשרים כאלה. הללו מובאים במעטפת הרחבה יותר של תוכני הספר. הם מציידים את הקוראים ב"מפתח קודים" – ידע שיאפשר להם להבין את פשר ההתנהגות יוצאת הדופן של מבקרים ייחודיים אלו, ואת הרקע ההיסטורי וההקשרים התרבותיים והגיאוגרפיים לביקורם. הכותבים מצאו כי אמונות מילנריסטיות ומשיחיות הן הכוח העיקרי שמניע את גיבורי ספרם. עוד מתוארים בספר העלייה לרגל ביהדות ובנצרות, השינויים בזירה הגיאוגרפית – המהפכה שהתרחשה בירושלים בעת החדשה ובמיוחד במאה התשע-עשרה, שהפכה את העיר מאתר זנוח בשולי האימפריה העות'מאנית למקום מרכזי שעיני העולם נשואות אליו.

 

בנוסף, מתוארת התפתחותה של התשתית התיירותית שאִפשרה להפוך את העלייה לרגל לעיר ממסע של צליינים בודדים לתנועה עממית המונית. הקשר המיוחד שנטווה בין המבקר לבין ירושלים הוא חלק מתופעה רחבה יותר והספר עוסק בהם בהקשר הרחב של המושג ומתאר סוגים מגוונים של קשרים בין אדם לבין מקומות טעוני משמעות. מתוארות בו תופעות פסיכיאטריות שמתרחשות ברחבי העולם, כגון "תסמונת הבית הלבן" בוושינגטון, "תסמונת סטנדל" בפירנצה, והתסמונת הקרויה "מוות בוונציה". בהמשך לתיאורים אלו מנסים הכותבים לבחון מהו מקום קדוש וכיצד הוא נוצר. הם מתארים את הניסיון ליצור מקום קדוש ואת המוטיב המרכזי – הגבול הדק שבין קדושה לשיגעון. מגוון דמויות שבאו לירושלים מלאי תוכניות וחדורי חזון משיחי או מחפשי זהות עצמית נחשפות בין דפי הספר. חלקו האחרון של הספר מוקדש לביקוריהם בעיר של כמה מגדולי הסופרים ובו מאירים המחברים את משברי נפשם, את הסיבה להגעתם לעיר ואת השפעת הביקור עליהם ועל יצירתם. כמו-כן הם מציגים תיאור של מחקרם בתסמונת ירושלים במאה העשרים ותופעה ייחודית בתוך קבוצה זאת, שהם מכנים "הרעב הקדוש". היא מאפיינת מבקרים אשר מתוך אמונה פנימית עזה בוחרים לצום עד מוות דווקא בירושלים, וזאת במטרה להביא גאולה לעולם או לנפשם. 

 

המלץ לחבר

ירושלים של קדושה ושיגעון
(Your name) המליץ על דף מ- nuritha.co.il
(Your name) חשב שיהיה לך מעניין לקרוא דף מ- nuritha.co.il
שלח ביקורת לעורכי האתר מידע על הספר תגובות על הספר
   
ההיסטוריה של הטראומה הנפשית - אליעזר ויצטום, פרופ' - אתר נוריתה
גאונות ושיגעון - אליעזר ויצטום, ולדימיר לרנר - אתר נוריתה
פרקים בהתפתחות הפסיכיאטריה - פרופ' אליעזר ויצטום , ד"ר יעקב מרגולין - אתר נוריתה
דמויות בהיסטוריה של הפסיכיאטריה - אליעזר ויצטום ויעקב מרגוליו -אתר נוריתה
   

איגרת מידע נוריתה

קבלו את החדשות האחרונות מהאתר!

צור קשר

צור קשר

לכתיבת ביקורות ויצירת קשר עם נוריתה שלחו טופס או מייל:[email protected]

נוריתה – אתר על ספרים, ספרות ובעיקר ביקורות על ספרים. אוהבי הספרות והקריאה ימצאו המלצות על ספרים, מידע על ספרים חדשים, שפע של ספרים לנוער, ספרים לילדים, ספרי מתח, ספרי בישול, כתבי עת ועוד...
נורית וייסמן ת"ד 733 ערד 8910602 | [email protected] | עיצוב ובניית האתר בדרופל סטודיו VITI