כעת גולשים באתר: 164
מספר הספרים באתר: 17,217
מספר הביקורות באתר: 38,286
לחנות
לייק לנוריתה
אי קאסט
השתתפות בפרויקט
נעיצת ספר באתר נוריתה
פרסום באתר נוריתה
מידע ופרטים על הספר ביקורות על הספר תגובות הגולשים
נכתב בציפורן האצבע
  שם הספר בשפת המקור
written with a toenail
  שם הסופר
  שפת מקור
פולנית
  ז'אנר
  מתרגם אברהם נצר
  מספר עמודים
197
  הוצאה לאור הוצאת יד ושם
  שנת הוצאה לאור של המקור
2009
  עורך בלה גוטרמן
  פירוט נוסף
רשימות מן המסתור
  תאריך הכנסה לאתר
14/05/2013
     
 
נכתב בציפורן האצבע - ישראל (איגנץ) צ'שנובסקי - אתר נוריתה
מס' גולשים שצפו בספר: 3217
 

"את שיעורו העצום של הסבל הזה יתאר עכשיו העט הזה - מציפורן אצבעו של אדם. ספר אם מישהו בעולם חווה את אשר נפל בחלקנו, וקרוב לוודאי שאיש לא כתב עד כה בציפורן שכזאת. הפילוסופים מעולם לא חלמו אפילו לא על האפשרות הראשונה ולא על השנייה... יישאו נא אפוא קרעי זיכרון אלה את האמת האותנטית של ייסורי המוות במלחמה על החיים".

את המילים האלה כתב ישראל (איגנאץ) צ´שנובסקי ברשימותיו. הרשימות רואות אור לראשונה בשלמותן בספר נכתב בציפורן האצבע. לאחר שנים רבות של מאמצים לזיהוי שמו של המחבר ולפענוח כתבי היד ששרדו. פרסום הרשימות הוא בבחינת תיקון סמלי לתהליך ההיסטורי שגרם למחיקת שמם של מיליוני יהודים באירופה.

ישראל (איגנאץ) צ´שנובסקי נולד ב-5 במאי 1912 בכפר ז´קי שבמחוז רדומסקו בפולין. סמוך לפרוץ מלחמת העולם השנייה התגייס לצבא הפולני ונפל בשבי הגרמנים. במרס 1940 שוחרר ושב לכפר הולדתו. בשנת 1942 נודע לבני המשפחה שהם מיועדים לגירוש לגטו רדומסקו, והם החליטו לחפש מסתור. בחדות וברגישות מתאר צ´שנובסקי את נתיב הבריחה והמאבק להישרדות: הגזרות והנדודים, הסכנה והאימה, הקור והרעב, ערעור האמונה, הכמיהה לחופש הרוח. הספר הוא עדות אותנטית על חיי היהודים באזורים הכפריים של פולין בימי הכיבוש הנאצי ועל יחסם האמביוולנטי של האיכרים הפולנים כלפי היהודים. לצד איכרים שהתנכלו ליהודים או הראו אדישות מוחלטת לגורלם מתוארים פולנים מעטים שסייעו ליהודים. עם פולנים אלה נמנה הנריק ורובלבסקי, לימים חסיד אומות העולם, אשר במסתור שהתקין הסתתרו צ´שנובסקי ומשפחתו.

באפריל 1949 עלה ישראל (איגנאץ) צ´שנובסקי לישראל, עם אשתו ובנו. הוא נפטר בשנת 1960, בלי שזכה לדעת שרשימותיו יתפרסמו בשלמותן בישראל.

 

 

המלץ לחבר

נכתב בציפורן האצבע
(Your name) המליץ על דף מ- nuritha.co.il
(Your name) חשב שיהיה לך מעניין לקרוא דף מ- nuritha.co.il
שלח ביקורת לעורכי האתר מידע על הספר תגובות על הספר
   
   

איגרת מידע נוריתה

קבלו את החדשות האחרונות מהאתר!

צור קשר

צור קשר

לכתיבת ביקורות ויצירת קשר עם נוריתה שלחו טופס או מייל:[email protected]

נוריתה – אתר על ספרים, ספרות ובעיקר ביקורות על ספרים. אוהבי הספרות והקריאה ימצאו המלצות על ספרים, מידע על ספרים חדשים, שפע של ספרים לנוער, ספרים לילדים, ספרי מתח, ספרי בישול, כתבי עת ועוד...
נורית וייסמן ת"ד 733 ערד 8910602 | [email protected] | עיצוב ובניית האתר בדרופל סטודיו VITI