כעת גולשים באתר: 216
מספר הספרים באתר: 17,454
מספר הביקורות באתר: 39,278
הדסטרט
אי קאסט
השתתפות בפרויקט
נעיצת ספר באתר נוריתה
פרסום באתר נוריתה

שירה - ד

Pages

יחזקאל רחמים הוא לא רק משורר מעמיק ראוּת, אלא גם בעל מלאכה רב יכולת, המסנן את מילותיו בנפה מוזיקלית ותודעתית מוקפדת ודקה. מתוך מורכבות ועומק הוא מעז לכתוב שירה צלולה ובהירה. ספר שיריו הראשון, "עכשיו הנסיעה", היה מאורע שירי יוצא דופן: הוא פרץ בדהרה את מעגל שוחרי השירה המובהקים והגיע אל קהל רחב עד להפתיע של קוראים נלהבים. 

דבר אודות המים – המים שהם הן מים חיים לנפש עייפה, והן מי ים הסוד, שממנו דולה המשוררת פליאות ותעלומות.

איך מדברים על השתיקה? איך שותקים כשדובבים שיר?

 

זהו ספרה ה-14 של המשוררת הירושלמית גאולה הודס-פלחן שלמדה יהדות במשך כעשרים שנה במסגרות שונות ובהן מרכז הרצוג בקיבוץ עין צורים, בית המדרש הפתוח של האוניברסיטה העברית, בית המדרש של בית שמואל ומת"ן ירושלים.

 

 

ביום שעזבת,

עצי היקרנדה

הזילו דמעות כחולות

על המדרכות.

"מה שקסם לי הוא האפשרות לכתוב שיר קצר-קצר, של שלוש שורות, שתי שורות ולפעמים אחת, שלמרות קיצורו יוכל לצייר תמונה שלמה, לומר אמירה, לתאר רגש, רגע, מצב נפשי או אחר. למה להכביר מילים כשאפשר לומר הכול בתמצית, בתרכיזיות, בקיצור נמרץ."

"דג המחשבה", ספר השירה הראשון של הילית חמו-מאיר, הוא אישי מאד ולמרות זאת הוא נוגע בכל ההבטים של החיים שלנו.

הפנים פולש אל החוץ, רבדים מתערבבים וחושים נמזגים זה בזה. היא משתמשת בדימויים באופן מפתיע: למילים יש טעם ירקרק, למחט יש אומץ, לביצים יש פה וההכלאות האלה יוצרות משמעות חדשה. וזה יפיפה ומלא דמיון.

קרן אלקלעי-גוט היא פרופסור לספרות אנגלית ומחשובי היוצרים באנגלית בישראל. שיריה ראו אור במשך עשורים בשמונה ספרים בעברית ובכל הבמות המרכזיות.

"דיבור" היא אסופת פרוזה ושירה של בוגרי המגמה לכתיבה ב"מנשר".  13 כותבים חברו יחד לכתיבת טקסטים מרגשים, מטרידים, מטלטלים, ומפתיעים המופיעים באסופה הזו:

"הכותב הצעיר הפועל במרחב העכשווי, מתלבט בבעיות של מציאת שפה פרטית - לעיתים על סף האלם, מנסה לחשוף צופן פרטי בפואטיקה של כתיבתו, שואל שאלות על האני הכותב והמספר והאפשרות לביטוי  של מה שנתפס כ'אני' בעידן של תמונות וטקסטים מרצדים וקולאז'ים של משמעויות."

 

המשוררת חנה לרנר כותבת באחד משיריה:

 

"לוּ הָיְתָה הַבְּחִירָה בְּיָדִי

הָיִיתִי רוֹצָה לִהְיוֹת גּוֹזָל

לִשְׁהוֹת בְּקֵן מְרֻפָּד כִּי כָּךְ

צָרִיךְ, לְהַחְלִיף פְּלוּמָה בְּנוֹצָה בְּהַדְרָגָה,

לִלְמֹד לָעוּף לְאַט.

וְלֹא לִפְחֹד."

 

ממש
בְּקָרוֹב יִהְיֶה בִּי
מַמָּשׁ
וְרַגְלַי שֶׁכָּעֵת
נִמּוֹחוֹת
יִמְלְאוּ מְצִיאוּת.
הָאֵדִים יִתְפַּזְּרוּ
יְחִי הַמּוּצָק.
אָז אוּכַל
לוֹמַר שֶׁנָּחַתִּי
וּדְבָרַי יִשָּׁמְעוּ.
 
 
מזל ברק היא משוררת הכותבת שירת נפש חיונית, אמיתית, כאובה ואוורירית. תמיד קלה ותמיד עמוקה, מין צירוף נדיר כזה. מצאתי עניין בכל המילים של שירתה שהנה חכמה, רגישה, רהוטה ואמיצה.

הדבר הנוכח ביותר בספר השירים הראשון של נדיה עדינה רוז הוא החוסר. כל כך הרבה חסר בעולם שממנו צמחו השירים האלה: בצק תופח בלילות، אך למחרת מרדדים אותו על "מרחבי הבדידות"; ההרים עשויים לא מסלעים אלא משקט; כשהאב עומד למות הוא מַגלה את עצמו לסלון כדי "להרגיל" את האם לישון לבד. היא, עם מותו, קונה חלקת קבר זוגית, ובכך מסקלת את תכניתו. מחזירה את החסר אל חיים חדשים, כמעט עליזים. הספר הזה עושה משהו דומה, הוא מסרב להתרגל לחוסר ולבדידות.

Pages

איגרת מידע נוריתה

קבלו את החדשות האחרונות מהאתר!

לייק לנוריתה

צור קשר

צור קשר

לכתיבת ביקורות ויצירת קשר עם נוריתה שלחו טופס או מייל:[email protected]

נוריתה – אתר על ספרים, ספרות ובעיקר ביקורות על ספרים. אוהבי הספרות והקריאה ימצאו המלצות על ספרים, מידע על ספרים חדשים, שפע של ספרים לנוער, ספרים לילדים, ספרי מתח, ספרי בישול, כתבי עת ועוד...
נורית וייסמן ת"ד 733 ערד 8910602 | [email protected] | עיצוב ובניית האתר בדרופל סטודיו VITI