כעת גולשים באתר: 231
מספר הספרים באתר: 17,756
מספר הביקורות באתר: 40,804
טוויטר
פרסום אתר ימין קטן תחתון
אי קאסט
פייסבוק
טוויטר
נעיצת ספר באתר נוריתה
פרסום באתר נוריתה

עיון - ע

Pages

"עם הסקר – מאחורי הקלעים של סקרים, פוליטיקה ועסקים" מאת פרופ' יצחק כ"ץ בהוצאת "ספרי ניב" עוסק בהשפעתם של הסקרים על חיינו, על מקבלי ההחלטות ועל הציבור הרחב וחושף את הנעשה מאחורי הקלעים בתעשיית הסקרים, תעשייה שבה פועלים אנשי מקצוע המתמודדים, לרוב בהצלחה, עם אילוצים מתמשכים.

כבר הדמוקרטיות הקדומות חזו קריסה והשתלטות של רודנים.

כפי שמתאר המחבר בספר זה, אנחנו איננו מחוסנים מפני איום זה, ויתר על כן, המבנה הפוליטי של הדמוקרטיות המודרניות מתמודד עם איומים חדשים, לא שונים בהרבה ממה שניצלוה הרודנויות שפשו בעולם במאה העשרים. אנחנו איננו יותר חכמים ויותר מחוסנים מן האירופים שחזו בדמוקרטיה הנכנעת לפאשיזם, לנאציזם או לקומוניזם.

היתרון היחיד שלנו הוא שאנחנו יכולים ללמוד מן הניסיון שלהם.

המחבר פורש לפנינו עשרים דרכים להבחין באיומים ולהימנע מהם.

עניינו של הספר הוא בחקר הידע של האסלאם ויחסו אל המקרא. מחברת לא רק מתחקה אחר עקבותיהם של רעיונות יהודיים, נוצרים והלניסטיים המשתקפים בכתבים מוסלמיים, אלא אף מראה כיצד הכתבים האלה השפיעו על חוקרי מקרא מערביים.

אוסף מאמרים על המנהיגות מנקודת מבטם של אנשי תיאוריה ואקדמיה ומנקודת מבט של מנהיגים ומפקדים. בהם: מנהיגות צבאית מאת בוגי יעלון, המנהיגות מאפלטון ועד ימינו מאת מיכה פופר, מנהיגות סמכות ו"צעירות" מאת אביב כוכבי, היבטים פסיכולוגיים של פיתוח מנהיגות מאת נטע לוטרמן..ועוד. על העטיפה צילום של המרשל זוקובמן המצביאים הגדולים של מלחמת העולם השנייה.

הספר פורס לראשונה תמונה רחבה של חיי ילדים וילדות בחברה האשכנזית בעת החדשה המוקדמת. על סמך מקורות רבים ומגוונים בוחן הספר ביסודיות את הדרכים השונות והמיוחדות שבהן השתתפו ילדים וילדות בחיי המשפחה והקהילה ומצייר תמונה חיה של חיי הילדים היהודים ושל מקומם במערכים החברתיים והציבוריים. בתחומים מסוימים טוענת ברנר כי תקופה זו מהווה מהפיכה של ממש בהבנת תקופת הילדות וחשיבותה, דבר שמשפיע עלתפקיד ההורים ועל תפקיד הקהילה בחינוך ילדים ובדאגה לרווחתם.  הספר חושף את תהליך התגבשותן ש

הספר עשן אדם מעמיד בספק את ההשקפה הרווחת, המציירת את היטלר ובעלי בריתו בשחור אפל ואת צ'רצ'יל ורוזוולט בלבן ללא רבב.

 

לא כך, אומר ניקולסון בייקר, ותומך את הסתייגותו במאות רבות של עדויות מהשנים 1941-1914, כולן מתוארכות בקפידה. העדויות  כוללות קטעי עיתונות, מסמכים מדיניים רשמיים, רשומות מיומנים אישיים, מכתבים, ועוד.

 

מה‭ ‬מבדיל‭ ‬בין‭ ‬הבינה‭ ‬שלנו‭ ‬לבינה‭ ‬של‭ ‬בעלי‭ ‬חיים‭? ‬האם‭ ‬אלה‭ ‬היכולת‭ ‬שלנו‭ ‬לעצב‭ ‬כלים‭, ‬או‭ ‬תחושת‭ ‬העצמי‭ ‬שלנו‭, ‬או‭ ‬תפיסתנו‭ ‬של‭ ‬העבר‭ ‬והעתיד‭? ‬תכונות‭ ‬אלה‭ ‬הביאו‭ ‬אותנו‭ ‬לראות‭ ‬את‭ ‬עצמנו‭ ‬כמין‭ ‬העליון‭ ‬על‭ ‬פני‭ ‬כדור‭ ‬הארץ‭, ‬אבל‭ ‬בעשורים‭ ‬האחרונים‭ ‬תפיסות‭ ‬אלה‭ ‬השתנו‭. ‬

עקבות בים מכיל תרגומים משירתו של אחד מגדולי ההמשוררים של המאה ה-20, הארגנטינאי חורחה לואיס בורחס – שמהווה בסיס, ומראה לכתיבתו של הסופר יורם מלצר, על חייו הוא. זהו ספר של קריאה ועל קריאה העוקב אחר מהלכיו של קורא ספציפי; מהלכים אינטלקטואליים, אוטוביוגרפיים ונפשיים. הקורא האחד הזה מייצב סוג של קריאה: קריאה לשם כתיבה. ודווקא קריאה אישית זו מייצרת תחושת שיתוף.

החברה הישראלית היא במידה רבה חברה פוסט־טראומטית, שזיכרונותיה סובבים על רדיפות, שואה, ומלחמות; שעברהּ ספוג בכאבי העקירה, ההגירה וההדרה; שהתפקידים בה מתהפכים בין קרבן ובין מעוול; והטראומות של העבר נפרסות על פני ההווה ואף על פני העתיד מתוך מציאות מתמשכת של כיבוש, פיגועי טרור, גזענות ואפליה לרעה. מחברי ספר זה מנסים ללכת בעקבות הזיכרון הישראלי, לגלות אותו בקולנוע הישראלי העכשווי ולחשוף עד כמה הוא מושפע וגם נקבע על ידי הטראומות שחווינו כעם וכחברה.

הספר 'עטרת קוצים' כולל דברי סופרים שנאמרו במעמד קבלת פרס ברנר, במלאות שבעים שנה לייסוד הפרס (תש"ה/1945 – תשע"ה/2015).

Pages

איגרת מידע נוריתה

קבלו את החדשות האחרונות מהאתר!

לייק לנוריתה

צור קשר

צור קשר

לכתיבת ביקורות ויצירת קשר עם נוריתה שלחו טופס או מייל:[email protected]

אתר מתג
נוריתה – אתר על ספרים, ספרות ובעיקר ביקורות על ספרים. אוהבי הספרות והקריאה ימצאו המלצות על ספרים, מידע על ספרים חדשים, שפע של ספרים לנוער, ספרים לילדים, ספרי מתח, ספרי בישול, כתבי עת ועוד...
נורית וייסמן ת"ד 733 ערד 8910602 | [email protected] | עיצוב ובניית האתר בדרופל סטודיו VITI