כעת גולשים באתר: 215
מספר הספרים באתר: 17,489
מספר הביקורות באתר: 39,607
טוויטר
פרסום אתר ימין קטן תחתון
אי קאסט
פייסבוק
טוויטר
נעיצת ספר באתר נוריתה
פרסום באתר נוריתה

היסטוריה - צ

אפוס תחיית העם היהודי בארץ ישראל לאחר אלפיים שנות גלות מייחס לתנועת ביל"ו – בית יעקב לכו ונלכה – תפקיד וחשיבות ראשונה במעלה בהגשמת החזון. מרבים לתאר את אנשיה כחבורה של צעירים נלהבים שמסרו את גופם ואת נפשם להוצאתו של המהלך ההיסטורי הגדול מן הכוח אל הפועל.

המלחמה העסיקה וריתקה את וינסטון צ'רצ'יל כל ימי חייו הארוכים. ראשית הקריירה הצבאית שלו בהודו ובאומדורמן, ושיאה בהנהגת ארצו ובעלות הברית במלחמה האכזרית נגד היטלר ובעלי בריתו.

הוא חווה לוחמת חפירות במלחמת העולם הראשונה ונאבק בהפצתו ובפיתוחו של הנשק הגרעיני לאחר מלחמת העולם השנייה.

כעיתונאי והיסטוריון נמשך שוב ושוב אל זירת הקרבות ואל חייהם ופועלם של המצביאים הגדולים. מבקריו ומתנגדיו הפוליטיים אמרו עליו שהוא מחרחר מלחמה העלול לגרור את ארצו לקרבות מיותרים.

לראשונה בתולדות צה"ל נבקע שבר בערך אחוות הלוחמים. זהו הערך, אשר דורות של לוחמים חונכו לאורו והוא נר לרגליהם גם לאחר השחרור, בכל תחומי החיים. באוקטובר ,1989 בעיצומה של האינתיפדה הראשונה, במהלך פעילות של "שמשון," יחידת המסתערבים של פיקוד הדרום, נורו למוות שני רעולי פנים, תושבי מחנה הפילטים אל בורייג` שברצועת עזה. בתחקיר, שערך אלוף פיקוד הדרום לאחר הפעולה, הוא הגדירה כמוצלחת ביותר וכראויה לשמש דוגמה ליחידות אחרות.

רון פונדק מספר כאן סיפור מרתק של מה שנהוג לכנות "הגורל היהודי", אך יותר מכך, זה סיפור על "הגורל הישראלי": סיפורה של משפחה ישראלית, שהמלחמה - זו ש"אף פעם לא די לה", כדברי יהודה עמיחי - פלשה לחייה ביום הכיפורים של שנת 1973. בפשטות מצמררת מתאר רון את הקרבות בסיני. הוא משחזר את מהלכיו ותחושותיו של אחיו, אורי, במהלך המלחמה, ומחזיר אותנו אל ימי הטירוף והכאוס, ואל גדולתם של אנשים של יום־יום, שבאומץ לבם, בגופם

שש "אפליקציות מנצחות" שהתברך בהן המערב ב-500 השנים האחרונות חוללו את התמורה ההיסטורית רבת-העוצמה. הציביליזציה של מערב אירופה גברה על אימפריות חזקות ורבות-כוח במזרח. המערב, טוען ניל פרגוסון, גבר על שאר העולם. ואלה הם היישומים המנצחים: תחרות, מדע, זכויות קניין, רפואה, חברת הצריכה, מוסר עבודה.
השאלה בימינו, ממשיך ההיסטוריון, היא אם המערב מאבד את ששת היתרונות החשובים האלה. אובדן "האפליקציות המנצחות" פירושו הידרדרות תלולה בלי מעצורים אל קצו של עידן עליונות המערב.

ספר זה עוקב אחרי יחסים מיוחדים במינם. בשנת 1921 , בביקור בירושלים, הגדיר וינסטון צ'רצ'יל את מערכת המוסר היהודית כ"האוצר יקר שאין ערוך לו המצוי בידי האנושות, אוצר השווה בערכו לכל פירות החוכמה והלמדנות האנושית גם יחד."

צ'רצ'יל התרשם במיוחד מחיי השיתוף הקהילתיים של היהודים, מהמרץ, מהעזרה העצמית ומההחלטיות המאפיינות אותם, והשאיפות הלאומיות היהודיות משכו את ליבו.

הוא חש אמפתיה למאבקם של היהודים, גם להישרדות וגם להשגת מדינה משלהם. אמפתיה זו הכתיבה את מדיניותו בדרכים רבות ושונות.

ב-16 בפברואר 1971 התייצבו בבקו"ם צעירים חדורי שאפתנות ורוח קרב והתחילו את המסע הארוך והמשמעותי ביותר בחייהם, שהפך אותם מנערים ללוחמים בסיירת מטכ"ל. צוות איתמר מספר את סיפורים של הלוחמים האלה, ששירתו יחדיו בצוות שנקרא על שם מפקדו, למדו יחדיו מה הם חברוּת, גבורה ופחד, וגילו היכן טמון קצה גבול היכולת שלהם.

צה"ל - המבצעים הגדולים נושא בתוכו את מורשת הגבורה, ההתנדבות ומוסר הלחימה של צבא ההגנה לישראל, ומתאר שלושים מבצעים גדולים של צה"ל מאז הקמת המדינה ועד ימינו.

צה"ל – המבצעים הגדולים הוא פרי מחקר שנערך בסיוע צה"ל, מפקדיו וגדולי לוחמיו לדורותיהם. הספר מציג שפע של גילויים חדשים והוא מבוסס על שיחות עם לוחמים, על מסמכים שנחשפים לראשונה, על הקלטות משדה הקרב ועל תצלומים בעלי ערך היסטורי.

איגרת מידע נוריתה

קבלו את החדשות האחרונות מהאתר!

לייק לנוריתה

צור קשר

צור קשר

לכתיבת ביקורות ויצירת קשר עם נוריתה שלחו טופס או מייל:[email protected]

אתר מתג
נוריתה – אתר על ספרים, ספרות ובעיקר ביקורות על ספרים. אוהבי הספרות והקריאה ימצאו המלצות על ספרים, מידע על ספרים חדשים, שפע של ספרים לנוער, ספרים לילדים, ספרי מתח, ספרי בישול, כתבי עת ועוד...
נורית וייסמן ת"ד 733 ערד 8910602 | [email protected] | עיצוב ובניית האתר בדרופל סטודיו VITI