כעת גולשים באתר: 184
מספר הספרים באתר: 17,491
מספר הביקורות באתר: 39,611
טוויטר
פרסום אתר ימין קטן תחתון
אי קאסט
פייסבוק
טוויטר
נעיצת ספר באתר נוריתה
פרסום באתר נוריתה

היסטוריה - ע

המאה השמונה עשרה, הפותחת את העידן המודרני של היהודים, מסחררת בדמויותיה ובאירועיה. תקופה זו, שעמדה בסימן התעצמות האוטונומיה של הפרט, התאפיינה בסתירות ובניגודים. מן הצד האחד נרקמו חזונות מרהיבים על עולם מתוקן ומואר של תבונה והומניזם, ומן הצד האחר צבעו חשדנות ושמרנות את המציאות בצבעים קודרים. תנועות של התחדשות דתית, דוגמת השבתאות והחסידות, פרצו לעולם, וקריאות לנאורות ולהרחבת גבולות הידע ערערו מוסכמות רבות.

קיץ 1970, לקראת סוף מלחמת וייטנאם.גדוד צנחנים אמריקניים מנסים להספיק לטהר את עמק ה-13 שלאורך נהר קה- טה- לאו, מלוחמי צבא צפון וייטנאם.

אביגדור קהלני, מפקד גדוד טנקים, מספר על קורותיו במסגרת חטיבה 7 שבלמה את הסורים וכבשה את רמת הגולן במלחמת יום הכיפורים. קהלני משתף את הקורא בלבטיו ובפחדיו של מפקד ולוחם, הנמצא בטנק מול עשרות טנקים סוריים.
זהו מסמך אנושי מרתק המוכיח שגם בארגון צבא גדול, נחישותו והתמדתו של אדם בודד בקרב שנראה אבוד יכולה לשנות את פני המלחמה ממפלה לניצחון.

עובד אמתי, יליד יסוד המעלה, שירת במלחמת העולם הראשונה בחזית ארץ־ישראל, והיה מן היהודים הארצישראליים הבודדים ששירתו בפועל כקצינים קרביים. במהלך שירותו נפל בשבי.

עקירה ותקומה בישראל – תיעוד סיפור עקירת קהילת יהודי מצרים במחצית המאה ה- 20

 

"עידן הזהב של יהודי מצרים – עקירה ותקומה בישראל", בעריכת חוקרת יהדות מצרים והסופרת  ד"ר עדה אהרוני, הוא ספר ייחודי ויחיד במינו. הוא מתעד תקופת העקירה של יהודי מצרים במחצית השנייה של המאה ה- 20, שכמעט נעלמה מההיסטוריה, מהספרות  ומהנרטיב של העם היהודי, ועמדה בסכנה להיאבד בתהום הנשייה.  

ב-30 בספטמבר 1973 מונה עוזי עילם לראש יחידת מו"פ (מחקר ופיתוח) בצה"ל, קיבל דרגת תת-אלוף והיה לחבר המטכ"ל. שישה ימים לאחר מכן, בשבת, 6 באוקטובר, פרצה מלחמת יום הכיפורים. עם מינויו החליט עילם לכתוב יומן אישי ועמד בהחלטתו גם במהלך המלחמה. 40 שנה שמר את הדפים שכבר הצהיבו ורק עתה החליט לפרסמם. 
 
"שבת, 6 באוקטובר

עלייתן ושקיעתן של ציביליזציות: לקחים לעם היהודי, ביוזמתו של המכון למדיניות העם היהודי, הוא ניסוי מחשבתי מלומד שכמוהו לא היה מעולם. טקסט מבריק ומרתק לכל קורא, קריאת חובה למדינאים ולמי שהיסטוריה היא תחום עיסוקו:

 

הו סיפורה של גבעה טרשית בעמק האלה, שזכתה לשם המסתורי "חורבת קיאפה". מעקב אחר שוד עתיקות ותצפית מקרית עליה הובילו לאחד הגילויים הארכיאולוגיים המסעירים ביותר בשנים האחרונות. חמש שנות חפירה באתר חשפו עיר מרשימה המוקפת מערך ביצורים יוצאי דופן בעוצמתם, אך דווקא עשרה חרצני זיתים שרופים הם שהוכיחו מעל לכל ספק: מדובר בעיר מבוצרת שהתקיימה לפני כ-3,000 שנה, כלומר בתקופה שאותה מייחס המחקר לדוד המלך.

עלייתו המתמדת של הקומוניזם היתה אחת התופעות הפוליטיות בעלות המשמעות הרבה ביותר במחצית הראשונה של המאה העשרים. התנועה, שמחוללה ומייסדה קרל מרקס תיאר אותה כ"רוח בלהות [ה]מהלכת על פני אירופה", התפשטה והתרחבה והכתיבה את אורחות חייהם של מיליונים ברחבי העולם. גם היום, לאחר קריסתה והיעלמותה במערב אירופה, כחמישית מאוכלוסיית העולם, באסיה ובאמריקה הלטינית, עדיין חיה במדינות שמשטרן מוגדר קומוניסטי.

סיפורה של חטיבה 188 במלחמת יום כיפור
 

איגרת מידע נוריתה

קבלו את החדשות האחרונות מהאתר!

לייק לנוריתה

צור קשר

צור קשר

לכתיבת ביקורות ויצירת קשר עם נוריתה שלחו טופס או מייל:[email protected]

אתר מתג
נוריתה – אתר על ספרים, ספרות ובעיקר ביקורות על ספרים. אוהבי הספרות והקריאה ימצאו המלצות על ספרים, מידע על ספרים חדשים, שפע של ספרים לנוער, ספרים לילדים, ספרי מתח, ספרי בישול, כתבי עת ועוד...
נורית וייסמן ת"ד 733 ערד 8910602 | [email protected] | עיצוב ובניית האתר בדרופל סטודיו VITI